Hava trafiğindeki artış emisyon düşüşlerinin önüne geçiyor

0
253
emisyon
Yeni bir araştırma, uçak yolcularının sayısında görülen artışın havacılık sektöründen kaynaklanan CO2 emisyonlarını düşürmeye yönelik çabaları engellediğini gösteriyor.

Southampton Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, emisyon seviyelerinin düşmesi için uçak bileti fiyatlarının en az bir yıllığına yüzde 1,4 oranında yükselmesi gerektiğini söylüyor. Guardian’da yer alan habere göre böyle bir artış, ucuz uçak yolcuğu trendine karşı geliyor.

Habere göre araştırmacılar, önerilen emisyon azaltma önlemleri üzerinde bir anlaşma sağlanıp uygulama gerçekleşse bile uçaklara olan talep kayda değer oranda azalmadıkça istenilen etkiyi yaratamayacağına dikkat çekiyor. Araştırmacılardan Prof. John Preston: “Yakın gelecekte hava yolculuğuna olan talebin yükselerek devam edeceğine şüphe yok. Sonuç olarak sivil havacılık sera gazı emisyonlarını önemli oranda artıracak.” diyor.

Daha pahalı bilet, daha temiz çevre

Araştırma ekibi, bilet fiyatlarında önerdikleri artışı CO2 emisyonlarını mevcut değerlerinden 100 kat daha düşük olması için talebi düşürecek oranda hesapladıklarını belirtiyor.

Araştırmaya göre talebi bastıracak her hareket, hava yolları endüstrisi ve ulusal hükümetlerin direnciyle karşılaşıyor. Araştırmacılar, global alanda etkisi olan bir düzenleyici kuruluşun acil olarak CO2 emisyonlarını azaltmak için gerekli önlemleri alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Southampton Üniversitesi Çevre Bilimleri Merkezi Başkanı Prof. Ian Williams; emisyonları düşürmeye yönelik bazı önlemlerin havacılık sektörüne bırakılabileceğini söylüyor. Williams, örnek olarak endüstrinin maliyetleri düşüreceği için yakıt verimliliğine yönelik iyileştirme yolları aramaya devam edeceğini söylüyor. Williams buna karşın, uluslararası anlaşmalar, hareket planları, düzenlemeler ve karbon standartları gibi öteki önemli ölçümler global seviyede politik liderliğe ihtiyaç duyuyor.” açıklamasını yapıyor.

Havacılık sektöründeki bu iyileştirme çabalarında yüksek yakıt miktarına ihtiyaç duyan uçakların rolü büyük. Bu kapsamda başta Airbus ve Boeing olmak üzere uçak üreticileri daha az yakıt harcayan modeller için aralıksız çalışma yapıyor. Aynı şekilde uzay yolculukları için de benzer çabalar söz konusu. Ancak alternatif bir yakıt bulunmadıkça ya da tüketimde radikal bir düşüş sağlayacak teknoloji gelişmedikçe bu alanda iyi haberler alınamayacak gibi…

 

bilgicagi com Merve Yılmaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here