Hava Kargoya Talep Artıyor

0
388

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Şubat 2021 verilerini yayınladı. Hava kargo sektörünün COVID öncesi seviyelerden daha iyi performans göstermeye devam ettiğini gösteren rapora göre küresel hava kargo pazarı talebi Şubat 2019’a göre% 9 arttı. Yine rapora göre hacimler ABD-Çin ticaret savaşından önce görülen 2018 seviyelerine geri döndü.

Hava kargo talebi %9 artarken mevcut kapasite %15 daraldı. Bu da doluluk oranlarının artması ve fiyatların artması anlamına geliyor.

En fazla talep ve kapasite artışı Afrika bölgesinde gerçekleşti. Afrika talepleri %42, sunulan artarken kapasite %6.6 oranında arttı. Kuzey Amerika bölgesine talep % 17 artarken kapasite %2 oranında arttı.

Latin Amerika ciddi anlamda daralan talep ve kapasite ile kaşı karşıya. Hava kargo talebi %18 azalırken sunulan kapasite %38 daraldı.

Türkiye hava kargo ihracat rakamları geçen yılın aynı dönemine göre %15 düştü. Bu arada fiyatlar arttığı için ihracat rakamları dolar bazında rekor seviyelerde.

Denizyolu taşımacılığında yaşanan sıkıntılar hava kargo piyasasına artı olarak yansıyor. Mart ve Nisan aylarında bu doğrultuda artı hacimler görülecektir.