Hava kargoda yükseliş trendi sürüyor

0
114

turkish cargo kompartmanTüm bölgelerde Taşıyıcıların hacminde bir artış gözlemlenmekte, ancak Asya Pasifik güçlü olmaya devam ediyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) hava kargo hacimlerinde devam “sağlam” bir büyüme gösteren küresel hava taşımacılığında  pazarlarla ilgili Ağustos 2014 verilerini açıkladı.

Tüm bölgelerde Taşıyıcıların hacminde bir artış gözlemlenmekte, ancak Asya Pasifik güçlü olmaya devam ediyor.

Hava kargo için görünüm açıkça daha iyi olacağı yönünde. Yinede istenilen düzeyde değil , olumsuz etkileyen faktörer sözkonusu. Önemli bir tespitte hava kargo talebinin küresel ekonomik aktivitenin artışını yakalayamamasıdır.

Kargo hacimleri  Ağustos ayında 2013 Ağustosuna göre % 5.1 oranında artış göstermesine rağmen  yıllık bazda %3.4 gibi daha yavaş bir büyüme yakalandı. Ağustos ayındaki artış aynı yılın Temmuz ayında kaydedilen% 6.1 lik artışa göre yıllık bazda 2. güçlü artışı yakalamıştır.

Tüm bölgelerde kargo hacminde bir artış var. Ortadoğu, Kuzey Amerika ve Asya % 5-8 aralığında güçlü büyüme yakaladı. Avrupa ve Latin Amerika’da ise %1 – 1.5 bandında kaldı. Rusya ve Avrupa Birliği arasındaki anlaşmazlıklar vede Brezilya ekonomik göstergelerin zayıflamalar göstermesi etken olmuştur.

Asya Pasifik firmaları son aylarda yakaladığı ivmeyi devam ettirerek % 6,3 oranında artış kaydetti. Gelişmekte olan Asya ticaret hacimleri Haziran ve Temmuz aylarında sağlam hacim yakalanmasını sağladı. Çin ihracat siparişlerindeki dikkate değer artış gelecekteki talebin büyümesi için iyiye işaret. Ayrıca kapasite % 4.4 arttı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here