Latest Posts

Hava Kargoda Toparlanma Devam Ediyor

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava kargo talebinin güçlenirken 2019 seviyelerine kıyasla daha düşük olduğunu açıkladı. Paylaşımda küresel hava taşımacılığı pazarları için Eylül verilerine yer verildi.

  • Kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel talep, Eylül ayında bir önceki yılın seviyelerinin % 8 altında (uluslararası operasyonlar için -% 9,9). Bu, Ağustos ayında kaydedilen yıllık % 12.1 düşüşe göre bir gelişme. Aylık talep Eylül’de % 3,7 arttı.
  • Mevcut kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel kapasite, Eylül ayında bir önceki yıla göre % 25,2 (uluslararası operasyonlar için ‑% 28) azaldı. 
  • Kuzey Amerikalı ve Afrikalı taşıyıcıların geçen yıla göre artış bildirmesiyle (sırasıyla +% 1.5 ve +% 9.7) güçlü bölgesel farklılıklar ortaya çıktı. Diğer tüm bölgeler bir önceki yıla göre düşüş gösterdi.
  • Performansın iyileştirilmesi, temel ekonomik göstergelerdeki iyileştirmelerle uyumludur;
    • İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksinin yeni ihracat siparişleri bileşeni, 2018 ortasından bu yana ilk kez büyümeye işaret etti.
    • Dünya Ticaret Örgütü 2020 ticaret büyüme tahminini -% 12,9’dan -% 9,2’ye revize etti;

Hava kargo hacimleri 2019’da düşmüştü. Ancak hava kargo, yolcu kısmındaki aşırı zorlukların dışında bir dünya. Hava kargosu işinin % 92’si hala oradayken, uluslararası yolcu trafiğinin yaklaşık% 90’ı ortadan kalktı. 

Yıl sonu sezon yoğunluğuna ilişkin olumlu göstergeler, talepte devam eden toparlanmayı destekleyecek.

image 10

Eylül Bölgesel Performansı


Asya-Pasifik havayolları , Eylül 2020’de uluslararası hava kargo talebinin bir önceki yılın aynı ayına göre % 14.6 düştüğünü gördük. Bu, Ağustos 2020’deki % 16.4 düşüşe göre artı sayılabilecek bir gelişmeydi. Asya-Kuzey Amerika ve Asya-Afrika arasındaki rotalara olan talep edikkat çekti. Uluslararası kapasite artışı , havayollarının birçok rotaya daha fazla kapasite eklemesine rağmen, bölgede% 32 düşüşle sınırlı kaldı. 

Kuzey Amerikalı taşıyıcılar , uluslararası talepte bir önceki yıla göre % 1,5 artışla kriz öncesi seviyelere geri döndüler. Son aydaki ilk büyüme olarak kayda geçti.Bu güçlü performans, Asya’da üretilen ürünlerin e-ticaret talebini karşılayan Asya-Kuzey Amerika rotalarından kaynaklanmıştır. Bölgenin iç pazarı da güçlü bir performans gösterdi. Uluslararası kapasite% 19,7 azaldı.

Avrupalı ​​taşıyıcılar , bir önceki yıla göre talepte % 15,7’lik bir düşüş yaşandı. Ekonomik aktivitenin toparlanması ve ihracattaki gelişmeler hafif ama tutarlı oldu, ancak tüm ana hatlar daralma yaşadı. Uluslararası kapasite% 32,8 azaldı.

Orta Doğulu taşıyıcılar , Eylül ayında yıllık bazda uluslararası kargo hacimlerinde % 2,5 düşüş görüldü ve bu, Ağustos’taki% 6,7’lik düşüşe göre önemli bir iyileşme olarak adlandırıldı. Bölge, COVID-19’dan en ciddi şekilde etkilenen bölgelerden biriydi. Bununla birlikte, bölgesel havayollarının krizin zirvesini takiben agresif bir şekilde kapasite artırması nedeniyle, keskin bir toparlanma görüldü. Uluslararası kapasite % 23,5 azaldı.

Latin Amerikalı taşıyıcılar bir önceki yıla göre % 22,2 düşüş bildirdi. Bölgenin zayıf performansı, yetersiz kargo kapasitesinden ziyade ticaret dahil ekonomik faaliyetteki ciddi yavaşlamadan kaynaklanmaktadır. Uluslararası kapasite % 32,2 azaldı.

Afrika havayolları , Eylül ayında yıllık bazda% 9,7 talep artışı gördü. Bu, bölgenin uluslararası talepte en güçlü artışı kaydettiği art arda beşinci ay oldu. Afrika-Asya rotasındaki yatırım akışları, bölgesel sonuçları yönlendirmeye devam ediyor. Uluslararası kapasite % 24,9 azaldı.

 Eylül Hava Kargo Sonuçlarına Erişim  (pdf) 

aircraft 1362587 640

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.