Hava Kargoda Toparlanma Devam Ediyor

0
5670

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), hava kargo talebinin güçlenirken 2019 seviyelerine kıyasla daha düşük olduğunu açıkladı. Paylaşımda küresel hava taşımacılığı pazarları için Eylül verilerine yer verildi.

  • Kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel talep, Eylül ayında bir önceki yılın seviyelerinin % 8 altında (uluslararası operasyonlar için -% 9,9). Bu, Ağustos ayında kaydedilen yıllık % 12.1 düşüşe göre bir gelişme. Aylık talep Eylül’de % 3,7 arttı.
  • Mevcut kargo ton-kilometre cinsinden ölçülen küresel kapasite, Eylül ayında bir önceki yıla göre % 25,2 (uluslararası operasyonlar için ‑% 28) azaldı. 
  • Kuzey Amerikalı ve Afrikalı taşıyıcıların geçen yıla göre artış bildirmesiyle (sırasıyla +% 1.5 ve +% 9.7) güçlü bölgesel farklılıklar ortaya çıktı. Diğer tüm bölgeler bir önceki yıla göre düşüş gösterdi.
  • Performansın iyileştirilmesi, temel ekonomik göstergelerdeki iyileştirmelerle uyumludur;
    • İmalat Satın Alma Yöneticileri Endeksinin yeni ihracat siparişleri bileşeni, 2018 ortasından bu yana ilk kez büyümeye işaret etti.
    • Dünya Ticaret Örgütü 2020 ticaret büyüme tahminini -% 12,9’dan -% 9,2’ye revize etti;

Hava kargo hacimleri 2019’da düşmüştü. Ancak hava kargo, yolcu kısmındaki aşırı zorlukların dışında bir dünya. Hava kargosu işinin % 92’si hala oradayken, uluslararası yolcu trafiğinin yaklaşık% 90’ı ortadan kalktı. 

Yıl sonu sezon yoğunluğuna ilişkin olumlu göstergeler, talepte devam eden toparlanmayı destekleyecek.

Eylül Bölgesel Performansı


Asya-Pasifik havayolları , Eylül 2020’de uluslararası hava kargo talebinin bir önceki yılın aynı ayına göre % 14.6 düştüğünü gördük. Bu, Ağustos 2020’deki % 16.4 düşüşe göre artı sayılabilecek bir gelişmeydi. Asya-Kuzey Amerika ve Asya-Afrika arasındaki rotalara olan talep edikkat çekti. Uluslararası kapasite artışı , havayollarının birçok rotaya daha fazla kapasite eklemesine rağmen, bölgede% 32 düşüşle sınırlı kaldı. 

Kuzey Amerikalı taşıyıcılar , uluslararası talepte bir önceki yıla göre % 1,5 artışla kriz öncesi seviyelere geri döndüler. Son aydaki ilk büyüme olarak kayda geçti.Bu güçlü performans, Asya’da üretilen ürünlerin e-ticaret talebini karşılayan Asya-Kuzey Amerika rotalarından kaynaklanmıştır. Bölgenin iç pazarı da güçlü bir performans gösterdi. Uluslararası kapasite% 19,7 azaldı.

Avrupalı ​​taşıyıcılar , bir önceki yıla göre talepte % 15,7’lik bir düşüş yaşandı. Ekonomik aktivitenin toparlanması ve ihracattaki gelişmeler hafif ama tutarlı oldu, ancak tüm ana hatlar daralma yaşadı. Uluslararası kapasite% 32,8 azaldı.

Orta Doğulu taşıyıcılar , Eylül ayında yıllık bazda uluslararası kargo hacimlerinde % 2,5 düşüş görüldü ve bu, Ağustos’taki% 6,7’lik düşüşe göre önemli bir iyileşme olarak adlandırıldı. Bölge, COVID-19’dan en ciddi şekilde etkilenen bölgelerden biriydi. Bununla birlikte, bölgesel havayollarının krizin zirvesini takiben agresif bir şekilde kapasite artırması nedeniyle, keskin bir toparlanma görüldü. Uluslararası kapasite % 23,5 azaldı.

Latin Amerikalı taşıyıcılar bir önceki yıla göre % 22,2 düşüş bildirdi. Bölgenin zayıf performansı, yetersiz kargo kapasitesinden ziyade ticaret dahil ekonomik faaliyetteki ciddi yavaşlamadan kaynaklanmaktadır. Uluslararası kapasite % 32,2 azaldı.

Afrika havayolları , Eylül ayında yıllık bazda% 9,7 talep artışı gördü. Bu, bölgenin uluslararası talepte en güçlü artışı kaydettiği art arda beşinci ay oldu. Afrika-Asya rotasındaki yatırım akışları, bölgesel sonuçları yönlendirmeye devam ediyor. Uluslararası kapasite % 24,9 azaldı.

 Eylül Hava Kargo Sonuçlarına Erişim  (pdf)