Hava işletmeleri için Çin'in önemi

0
115

turkish kargo

Çin’in dışa açılma politikası yeni dönemde daha kapsamlı şekilde uygulanacak, Yeni dönemde kargo sektörü öncelikli alanlardan biri olacak, Hava işletmelerinin gözü Çin’de.

Çin hükümeti kısa süre önce kargo pazarını hızla dışa açarak, yerli ve yabancı sermayeli şirketlerin adil ve düzenli bir rekabet ortamında iş yapmasına karar verdi. Yakın gelecekte çok sayıda yabancı kargo şirketinin Çin kargo pazarındaki rekabete katılıp büyük pastadan pay alması bekleniyor. Bu gerçekleştiğinde Çinli tüketiciler kargo hizmeti talep ederken “yerli şirket mi, yabancı şirket mi yoksa ortak girişim mi tercih edelim” seçeneklerinden birinde karar kılacak. Çin’de kargo sektörünün belkemiğini yerli özel şirketler oluşturuyor. Bu özel şirketlerin pazardaki payı yüzde 78,9’a ulaşırken, kamu posta idaresinin payı yüzde 19,9’u buluyor, yabancı şirketlerin payı ise sadece yüzde 1.2 seviyesinde. Kargo pazarının hızla dışa açılması Çin’de kargoculuk sektörünü asıl etkileyecek? sorusuna ise, Çin Kargocular Derneği Genel Sekreter Yardımcısı Shao Zhonglin’in yanıtı “Kısa vadede büyük etkisi olmayabilir, çünkü yabancı sermayenin Çin kargo pazarında pay alabilmesi için öncelikle lojistik ağ oluşturması lazım. Ancak yabancı sermayeyle birlikte ileri yönetim ilkesi, yeni personel tipi ve yeni teknikler Çin’e getirilecek. Yabancı şirketler kendi bağımsız ağlarını oluşturduktan ve kapsamlı şekilde rekabete katıldıktan sonra, hizmet kalitesi düşük, yavaş ve standartların altında kalan yerli şirketler elbette bundan ciddi şekilde etkilenecek”şeklinde oldu. Çin kargo pazarı hızla büyüyor. İstatistiklere göre, bu yılın ilk yarısında kargo işlem sayısı yüzde 53,7 artarak 5,9 milyara ulaştı, böylece 2012 yılının toplamı aşılmış oldu. Diğer yandan kargo şirketlerinin bazıları büyük olmasına rağmen güçlü değil, hizmet kaliteleri de farklı düzeyde Shao Zhonglin, yerli kargo şirketlerine pazarı parselleme ve hizmetlerini iyileştirmeleri önerisinde bulunurken şunları söyledi: “Bence yabancı sermayeli şirketler pazarımıza girdikten sonra fiyat savaşı açmayacaklar, büyük olasılıkla pazar alt bölümlere ayrılacak. Şu anki pazarı yüksek ve düşük düzeyli olmak üzere iki türe ayırabiliriz; gelecekte yüksek, orta ve düşük olarak 3 çeşit olabilir. Gelecekte hizmet düzeyi, hızı ve standartlarına özen gösteren bir rekabet ortamı oluşacak.”

Kargo pazarı daha hızlı şekilde dışa açılırken bazı kesimler tarafından ise bir tehdit olarak görülüyor. Ancak büyük bir kargo şirketinin yöneticisi Çin Uluslararası Radyosu’na verdiği demeçte, yerli ve yabancı şirketlerin büyüme tarihi farklı olmasından dolayı, yabancı şirketlerle işbirliği fırsatı gördüklerini belirtirken,  “Çin’deki bazı kargo ihtiyaçları ve çalışma modeli, yabancı şirketlerden çok farklı. Öncelikle hizmet edilen kitleler farklı, uluslararası kargo şirketleri daha çok şahıs ve şirketlere hizmet veriyor, Çin’deki kargo şirketleri e-ticaret ile beraber büyüdü, bizde daha çok B2C ve C2C işlemleri oluyor. Dışa açılma iyi bir şey, yerli kargo şirketlerine daha fazla fırsat sunuyor. Örneğin yerli kargo şirketleri yurt dışına çıkabiliyor veya uluslararası şirketler Çin’e girip bazı işlemler yapabiliyor, bu alanda çok sayıda işbirliği fırsatı doğacak” dedi. Çin’in kargo pazarını daha hızla şekilde dışa açma kararı yabancı medyada büyük yankı uyandırdı. Haber ve yorumlarda Çin’in kargo pazarında hızlı büyümenin, e-ticaretin Çin’de hızla gelişmesine bağlı olduğu belirtiliyor. Tahminlere göre Çin 2032 yılında ABD’yi geride bırakarak dünyanın en büyük kargo pazarı haline gelecek, pazarın boyutu 70 milyar ABD Doları’nı aşacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here