Latest Posts

Rize-Artvin Havalimanı 11’inci hava hudut kapısı oldu

82 / 100

Rize-Artvin Havalimanı 11’inci hava hudut kapısı oldu

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI, ULUSLARARASI GİRİŞ VE ÇIKIŞLARA AÇIK DAİMİ HAVA HUDUT KAPISI OLARAK BELİRLENDİ

14 Mayıs’ta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve  Azerbaycan  Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılımıyla hizmete giren Rize-Artvin Havalimanı, aynı zamanda Türkiye’nin 11’inci havayolu hudut kapısı oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, Rize-Artvin Havalimanı, uluslararası giriş ve çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak tespit edildi.

Daha önce de Antalya Gazipaşa, Balıkesir,Çanakkale, Eskişehir, Hatay, Kocaeli, Kütahya, Sivas, Şanlıurfa ve Tekirdağ Çorlu havalimanları, uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi hava hudut kapısı olarak belirlenmişti.

Hava hudut kapıları, ülkeye giriş çıkış yapacak olan vatandaşlar ile yabancıların yolcu giriş ve çıkışını yapabileceği noktalar olarak tanımlanıyor.

14 Mart’ta ilk test uçuşlarına başlanan havalimanının açılışına günler kala test uçuşları sürdü ve DHMİ ait uçuş kontrol uçağı ile havalimanı seyrüsefer cihazlarının devreye alınması için kalibrasyon uçuşları yapıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Rize Artvin Havalimanı’nın yıllık 3 milyon yolcu garantili açıldığı iddiasına yanıt verdi. Karaismailoğlu, “Rize Artvin Havalimanı’nda yolcu garantisi yoktur” dedi

hava hudut kapısı

Latest Posts

POPULER