Hamdi Topçu’nun istifa etmesinin perde arkasını

0
65

hamdi topcu
Taraf Gazetesi Yazarı Hüseyin Özey, Hamdi Topçu’nun 6 Nisan’da yapılan THY Yönetim Kurulu Toplantısı’na gelmeden istifa etmesinin perde arkasını yazdı.

İŞTE ÖZEY’İN O YAZISI…

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 12 yıl sürdüren Hamdi Topçu’nun, milletvekili aday listelerinin YSK’ya tesliminden bir gün önce istifa etmesinin sırrı çözüldü. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun istifasında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, sert fırçası etkili oldu. Hamdi Topçu ile Maliye Bakanlığı eski Müsteşarı Naci Ağbal’ın bazı işlemlerinden rahatsız olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Seni 10 dakikada bitiririm, hatta 10 dakika bile fazla” sözleri ile tepkisini dile getirdi. Bu tepki üzerine Topçu, jet hızıyla THY yönetim kurulu başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinden sürpriz bir şekilde ayrılan Hamdi Topçu’nun milletvekili olmak istediği ancak Saray’dan veto yediği ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre 7 Nisan’dan kısa bir süre önce görevi bırakan ve milletvekili hatta Bakan olmayı planlayan Topçu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vetosunu yedi. Taraf’ın edindiği bilgiye göre, Topçu ve Maliye Bakanlığı eski Müsteşarı Naci Ağbal, bazı siyasi ve ekonomik işlemlere imza attı. Bu işlemlerle ilgili Saray’a ayrıntılı bilgi sunuldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu işlemlerden sonradan haberi oldu. Ve büyük tepki gösterdi. Gelişmeden sonradan haberi olan Erdoğan, Topçu’ya sert tepki gösterdi.

AKP içinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Topçu’ya, “Seni 10 dakikada bitiririm. Senin için 10 dakika bile fazla. Ayağını denk al” dediği belirtiliyor. Topçu’nun da Erdoğan’ın hışmına uğramamak için kısa bir süre köşesine çekileceği konuşuluyor. Bu gelişme üzerine Naci Ağbal’ın da adaylığının riske girdiği bildirildi. Ankara’dan aday olmak isteyen Ağbal’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepkisi üzerine Bayburt’a kaydırıldı. Yani bir anlamda, Ağbal son dakika aday listesine girdi. Naci Ağbal, olası bir AKP Hükümeti’nde Maliye Bakanı olmayı bekliyordu.

 

Kaynak:Taraf

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here