Halkalı Gümrüğü’nde işçiler iş bıraktı

0
125

Halkalı gümrüklerinde çalışan işçiler, uzun çalışma saatleri nedeniyle iş bırakma eylemine başladı. İşçilerin iş bırakma eylemi nedeniyle gümrükte yer alan TIR’lar çalışmıyor, nakliye işlemleri durdu.

Günde 18 saat ve üzerinde çalıştıkları için iş bırakan işçiler daha önce Uluslararası Nakliyeciler Derneğiyle bir görüşme yaparak uyarıda bulunduklarını fakat bu görüşmede vaad edilen çözümün gerçekleştirilmediğini belirterek eyleme geçti.

Çarşamba günü düzenlemeler yaparak Cuma gününe kadar sorunun çözüleceğini belirten yetkililerin bu kandırmacasının bardağı taşıran son damla olduğunu ifade eden işçiler, Halkalı’da bulunan gümrük müdürlüğünün tescil sahasındaki bekleyişini sürdürüyor.

halkali-gumruk-is-birakma-2

Sınır kapılarında yapılması gereken uzun süreli işlemlerin Halkalı Gümrük’te çalışan işçilerin üzerine yıkılmasıyla birlikte işçilerin çalışma süreleri %400 arttı.

Emek.org.tr muhabirine konuşan işçiler neden iş bıraktıklarını şöyle özetledi: “Burada bir sistem ve düzen kurulsun. Biz burada sabahlara kadar çalışmak istemiyoruz. Sınır kapılarında sırf bu işlemler yapılmasın diye iç gümrüğe çektiler. Şimdi Türkiye’deki bütün kapılarda 24 saat çalışıyor. Oradaki işi günde 8 saat çalışan bir kurumun üzerine yıkıyorsunuz. Biz de buradaki işçiler olarak insanca yaşama hakkımızı kaybediyoruz. Normal çalışsak ve grev yapmasak bile en az yarın öğlende çıkıyoruz.”

 

halkali gumruk is birakma 3 Halkalı Gümrüğü’nde işçiler iş bıraktı

Müdürle yapılan tüm görüşmelere rağmen bir sonuca varılmadığını belirten bir diğer işçi ise “Salı günü biz işçi arkadaşlarla bir araya gelerek kapıları kapattık. Müdür bey bize ‘Cuma gününe kadar çözeceğiz’ dedi. Bizde Cuma gününe kadar hiçbir etkinlik içerisinde bulunmadık. Bugün Cumartesi ve bize müdür “siz burada eylem yapıyorsunuz, sesinizi duyan yok, iki TIR’ın arasında duruyorsunuz” diyor.” dedi.

Müdürün küçümseme tavrına yönelik işbırakma eylemini sonuna kadar savunan bir diğer işçi ise “En yoğun olduğu gün Cumartesi, Pazar, Pazartesi. Buradan çıkan TIR’lar ancak sınır kapılarına yetişiyor ve bir şişme yaşanıyor. Havalimanı ve TEM yolları ise şimdiden şişmiş durumda. Buradan TIR’lar çıkamıyorlar. İş bırakma eylemimiz etkisini gösteriyor.” dedi.

Orada bulunan bir işveren ise, çalışanlara düzenli olarak maaş ve ayrıca haftalık vermesine rağmen çalıştıracak işçi bulamadığını belirterek, “kimse 24 saat çalışmak istemez” diyor.

Bir diğer işçi ise son sözü şöyle söylüyor. “Bizim istediğimiz şu, biz evrak vermekten yada evrak sunmaktan çekinmiyoruz. Biz işimizi seviyoruz. İnsanca koşullarda çalışmak istiyoruz. Burada üç günlük bebeği olanlar, yeni evlenen ve nişanlananlar var.Bebeğimizi, nişanlımızı, eşimizi görmek istiyoruz. Benim eşim doğum yapmasına rağmen devletin bana verdiği iki günlük izni bile yapamadım. Ertesi gün işe gelmek zorunda kaldım. Neden? Bunu dayatıyorlar, insanı mecbur bırakıyorlar. Tek istedikleri ‘iş çıksın, iş çıksın!’ Burada memur bir kişi var, evlenmesine rağmen daha balayına bile çıkamadı. Biz insanca çalışmak istiyoruz.”

Sorun çözülene dek hak arayışlarından vazgeçmeyeceğini ve kararlı olduklarını söyleyen işçiler herkesi mücadelelerine destek vermeye ve seslerini duyurmaya çağırıyor.

Emek.org.tr olarak işçilerin insanca yaşam taleplerini savunuyor ve destekliyoruz.

Emek.org.tr

halkalı grev

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here