Halkalı Gümrüğü’ Yeni Yerini Sevemedi

0
218

halkalı gümrüğüTürkiye’nin Dış ticaretinde çok önemli bir yere sahip olan, tarihe tanıklık eden Halkalı gümrüğü, bildiğiniz gibi mart ayında Çatalca’daki yeri tesislerine taşındı. 33 yılın ardından 21 Mart 2016 da yeni yerinde faaliyete geçen Çatalcadaki “Halkalı Gümrüğü” gümrükçülere göre, biraz ‘sorunlu’ başladı.

 

Ofislerin yüksek maliyeti, birkaç firmanın birleşip ortak ofis tutmasına yol açmış. Ofisi olmayan çalışanlar akşama kadar tesiste bekleyip işlemleri gerçekleştiriyorlar. Yeni ofislerin, Halkalı’ya göre daha modern ve büyük olması ise çalışanlar için avantaj olarak gösteriliyor. Yüksek maliyetli ofisler nedeniyle bazı firmaların ofis kiralayamamasına sebep olmuş. Barsan Lojistik de henüz ofis kiralamamış firmalardan birisi konumunda. Barsan Lojistik, Halkalı’daki araziye yatırım yapmış ve 2 bina inşa etmişti. Taşınma sonrası yatırımın olumsuz etkilendiği ve firmanın 250 kişiyi işten çıkartmak zorunda kaldığı iddia ediliyor.

Tesisleşme adına yapılan çalışmaların beğeni toplamasının yanı sıra gümrük müdürünün, memurlarıyla beraber sorun yaşanmaması için ekstra mesai ile çalıştığı söyleniyor. Tesiste sadece 1 adet lokanta bulunmakta. Çalışanlar günde 1 kez yemek yiyebiliyorlar. Lokantanın yakın bir zamanda ihaleye veya taahhüte açılıp özelleştirilmesi bekleniyor. Şu anda ücretsiz hizmet veren otoparkın da yakın bir zamanda ihaleye veya taahhüte açılması gündemde.

Tesis yakınlarında villaların bulunması ve Halkalı Gümrüğü’nün faaliyete açılması ile beraber, yakınlarda bulunan imar arazilerininde ihaleye açılma ihtimali bulunuyor. Bu durumda şehir dışı olarak gösterilen Çatalca’ya taşınma işlemi amacına ulaşamayabilir.

İddialara göre; yeni tesiste elektrik sistemlerinin henüz istenildiği seviyede olmaması sık sık elektrik kesintilerine ve bu nedenle sistemin gitmesine yol açıyor. Bölgede faaliyet gösterenler, çalışmaların hızlı bir şekilde yapılıp, aksaklıkların giderilmesini bekliyor.

Erenköy gümrüğü ,  Halkalı Gümrüğünün yükünü hafifletiyor 

Çatalca’daki sahanın maksimum 250 TIR’ı karşıladığı görülürken, Halkalı’da bu rakamın 600 TIR kapasitesine yakın olduğu biliniyor. Yoğunluk olduğunda Erenköy Gümrüğü’nü tercih edip, o bölgeye TIR’larını gönderen firmalar bulunuyor. Bu sebeple Erenköy Gümrüğü’nün Çatalca’daki yoğunluğu azaltacağı düşünülüyor. Çatalca’daki sahayı kullanmayı tercih etmeyenler için ise bekleme parası ve yakıt masrafı gibi ekstra maliyetler ortaya çıkacak. Sahanın küçük olmasının yoğunluk zamanında bir sorun teşkil edip etmeyeceği de ileriki günlerde belli olacak.

Tesisteki Gümrük Müdürlüğü binasının Halkalı’daki binaya göre daha büyük ve efektif kullanılması ise işlemlerin hızlı ilerlemesini sağlamakta. Halkalı’daki gümrük binası eski ve küçük olması sebebiyle işlemlerde yoğunluğa yol açıyordu. Bu durumun Çatalca ile düzelmesi firmalar için önemli bir avantaj olduğu belirtiliyor. Çatalca’da kar yağışının yolları etkilediği düşünüldüğünde önümüzdeki kış ayının Halkalı Gümrüğü için bir test olacağı kesin. Kar yağışı nedeniyle ciddi bir trafik sorunun yaşanacağı, yollardaki kuyruğun uzun olacağı düşünülüyor. Halkalı’da trafiği azaltmak için yapılan yol çalışmaları sonucunda bölgede istenilen verim sağlanmıştı. Yol çalışmaları tamamlandıktan sonra Çatalca’ya taşınmak şöforler ve firma sahipleri için hayal kırıklığı yarattı. Eski gümrük yeri için tek eksiğin küçük ve eski bina olduğu, bunun da düzeltilebileceği söyleniyordu. Çatalca’ya taşınma sonucunda mesafenin uzaması ve yakıt maliyetinin artması bir sorun olarak ortaya çıkıyor.

Halkalı Gümrüğünün Olumsuzlukları , firma ve çalışanların sorunları 

✓ Mesafenin uzaklığı…

✓ Yolun uzaması nedeniyle yakıt maliyetlerinin artması…

✓ Ofi s kiralarının getirdiği yüksek maliyet…

✓ TIR kapasitesinin düşük olması…

✓ Bağlantılı yollarının açılmamış olması…

✓ Elektrik kesintileri ve sistemin gitmesi…

✓ Kış ayının getireceği zorluklar…

 

Kaynak :İmam GÜNEŞ / Dünya