Google X nedir

0
339

google xAmazon’un PrimeAir servisiyle Drone olarak adlandırılan insansız hava araçlarını kullanarak daha hızlı ürün teslimatı yapmayı amaçladığını açıklamasının ardından, Google’dan cevap gecikmedi.

Google’ın gizli ve gelecek vaad eden projelerle ilgilenen laboratuvarı Google X, Project Wing olarak adlandırdığı projesiyle insansız hava araçları ile sipariş teslimatı hazırlığı içinde. Bu projenin çalışmalarını iki yıldır gizlilik içinde yürüttüğü söylenen Google, test uçuşuna ait bir videoyu kendi YouToube kanalı üzerinden paylaştı. İnsansız hava araçlarını kullanarak daha hızlı ürün teslimatı yapmayı planlayan Google, depodan aldığı ürünleri iniş yapmadan müşterilerine ulaştırmayı hedefliyor.

Amazon’un PrimeAir servisinde hava aracı teslim aldığı ürünleri iniş yaparak müşterilerin kapısına bırakıp, tekrardan havalanarak depoya dönüyor. Google’ın servisinde ise hava aracı ürünü ip sarkıtarak yere indiriyor. Yaklaşık 8,6 kilogram ağırlığındaki hava aracı, yaklaşık 10 kilograma kadarki ürünleri taşıyabiliyor. GPS, radyo, ölçüm sensörü, jiroskop ve akseloremetre gibi özellikleri bünyesinde barındıran hava aracının test uçuşları (1 km’lik alan içinde) Avustralya’da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden profesör Nick Roy önderliğinde gerçekleşti. Şu an için test aşamasında olan aracın bazı bölgelerde ticari amaçla kullanımı yasak olduğu için Google’ın ilk etapta bu sorunu çözmesi gerekiyor. Bu sorunun halledilmesi durumunda insansız hava araçlarıyla ürün teslimatlarını ilerleyen yıllarda göreceğiz.

VİDEO

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here