Göbeklitepe, Tır ve Kamyon lastikleriyle kurtarıldı

0
111

göbeklitepe_tırNepal’de pistten çıkan Türk Hava Yolları THY uçağını kurtarma operasyonu

Nepal’de pistten çıkan THY uçağının kurtarılması yılan hikâyesine döndü. Komşu ülkeden ekipman yardımı alan Nepal’deki çalışmalar, enteresan görüntülere sahne oldu.

AFP’nin servis ettiği fotoğraflarda, Hindistan‘dan gönderilen yardım ekibinin Airbus 330 tipi devasa uçağı ilkel yollarla bir TIR’a yüklemeye çalıştığı görülüyor. Zarar vermemek için TIR’ın üzerine eski kamyon lastiklerini koyan kurtarma ekibi, ön tekerleği kopan uçağı halatlarla bağladı. ‘Göbeklitepe‘ adlı uçağın Nepal‘in uluslararası uçuşlara aleni bir havalimanı olan Tribhuwan’dan kaldırılamaması hava ulaşımını da etkiledi. Liman kazanın dördüncü gününde de uçuşlara açılamadı.

Nepal’de pistten çıkan Türk Hava Yolları THY uçağını kurtarma operasyonu

4 GÜN SONRA KURTARILDI

4 Mart’ta inişe geçtiği sırada pistten çıkan ve toprak zemine saplanan Türk Hava Yolları THY uçağını kurtarmak için lüzumlu teçhizata sahip olmayan Nepal’in imdadına komşu memleket Hindistan yetişmişti. Hindistan Hava Kuvvetleri’ne ait C-130 tipi nakliye uçağıyla lüzumlu mühendis ve vasıtaları Katmandu’ya gönderilmişti.

DÜNYANIN EN FAKİR ÜLKELERİNDEN BİRİ: NEPAL

Nepal’de nüfusun üçte biri yoksulluk sınırının altında yaşıyor. 2011’deki sayıma göre memleket nüfusu yaklaşık 26 buçuk milyon. Gayri Safi Milli Hasılası ise 20 milyar dolar olarak belirlenen Nepal’de, şahıs başına düşen gelir ise 743 dolar. New York’ta da Perşembe günü Delta Havayolları’na ait bir yolcu uçağı, LaGuardia Havalimanı‘na iniş yaparken pistten çıkıp emniyet çitlerine çarparak durduktan sonra siyah saplanmıştı. Uçağın 24 saat içinde vinçlerle kaldırılmasının ardından pist ertesi gün hava ulaşımına açılmıştı.

Kaynak:Ensonhaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here