TAV Gazipaşa Havalimanı büyümesini sürdürüyor

0
191

TAV Gazipaşa Havalimanı yeni terminal binası ve park kapasitesi artırılan apronuyla Akdeniz’in yeni çekim merkezi oluyor. TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı çalışmalar hakkında bilgi verdi..

AV Havalimanları tarafından işletilen Antalya Gazipaşa Havalimanı, üç kat büyütülen 6 bin 400 metrekarelik yeni terminal binası ve park kapasitesi iki kat artırılan apronuyla Akdeniz Bölgesi nin yeni uçuş merkezi olmaya hazırlanıyor. Gerçekleştirilen büyütme çalışmalarıyla kapasitesi yılda 1,5 milyon yolcuya çıkarılan Gazipaşa Havalimanı ndan halen dokuz ülkedeki 19 noktaya sefer düzenleniyor. Havalimanının pistinin 2500 metreye uzatılması için sürdürülen çalışmaların da yılsonuna kadar tamamlanması planlanıyor.

TAV Gazipaşa İşletme Koordinatörü Cengiz Aşıklı şu açıklamada bulundu:

“Gazipaşa Havalimanı destinasyon ağını her geçen gün genişleterek bölgeye ve ülke turizmine katkı sağlamaya devam ediyor. 2013 te havalimanımızda yaklaşık 363 bin yolcu ağırlamıştık. 2014 ün ilk yarısında yaklaşık 250 bin yolcuya ulaştık. Gerçekleştirdiğimiz büyüme çalışmalarıyla havalimanımızın kapasitesi yılda 1,5 milyon yolcuya ulaştı. Yakında THY de İstanbul Atatürk Havalimanı ndan Gazipaşa ya haftada 14 sefer uçmaya başlayacak. Diğer havayollarının var olan ve eklenecek uçuşlarıyla Gazipaşa Havalimanı Akdeniz in yeni çekim merkezi olacaktır. Gazipaşa nın hak ettiği yere gelmesi için desteğini esirgemeyen başta hükümetimiz ve Ulaştırma Bakanlığı mız olmak üzere; DHMİ, SHGM, yerel yöneticilerimiz, havayollarımız, turizm sektöründeki paydaşlarımız ve bölge halkına teşekkür ediyoruz ”dedi.

Gazipaşa Havalimanı nda gerçekleştirilen büyütme çalışmasıyla uçak park alanı üçten altıya çıkarıldı. 6 bin 400 metrekarelik yeni terminal binasında kontuar sayısı yediden 16’ya; x-ray sayısı dörtten beşe; pasaport bankosu da beşten 14 e çıkarıldı. 15 bin metrekarelik apron sahası 22 bin metrekareye çıkarıldı.

Gazipaşa Havalimanı ndan Almanya nın Düsseldorf, Frankfurt, Leipzig, Köln, Stuttgart ve Münih; Hollanda nın Amsterdam ve Rotterdam; Norveç in Oslo, Stavanger ve Bergen; Danimarka nın Kopenhag ve Billund; İsveç in Stockholm ve Göteborg; Finlandiya nın Helsinki, Litvanya nın Vilnius, Belçika nın Brüksel ve Lübnan ın Beyrut kentlerine olmak üzere 9 ülkede 19 noktaya doğrudan uçuşlar gerçekleştiriliyor. Ayrıca Pegasus Adana bağlantılı olarak İran ın başkenti Tahran a uçuyor.

İç hatlardaysa ise Gazipaşa Havalimanı ndan, Anadolu Jet in Ankara Esenboğa, Pegasus un Sabiha Gökçen, OnurAir ın İstanbul Atatürk Havalimanı, BoraJet in ise Adana seferleri gerçekleşiyor. Gazipaşa Havaalanı, 2013 yılında 363 bin yolcuya hizmet sundu.

Kaynak: turizmahberleri.com