GAÜ Eğitim uçağı DA42, 20 Temmuz’da tören geçişinde yer alacak

0
74

da42Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), Havacılık Yüksek Okulu’na ait eğitim uçakları 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41’inci yıl dönümünde gerçekleştirecekleri tören geçişi öncesi Ercan Havalimanı’nda Basına tanıtılacak.

19 Temmuz 2015 Pazar günü Ercan Havalimanına inmesi planlanan GAÜ pilotaj bölümüne ait DA42 tipi çift motorlu eğitim uçağı, 20 Temmuz’da gerçekleştireceği tören uçuşu öncesi Ercan Havalimanında sergilenecek. 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 41’inci yıl dönümünde gerçekleştirecek tören geçişinde DA42 Çift Motoru eğitim uçağının yanı sıra GAÜ’ye ait 2 adet’te MicroLight Eğitim uçağının’da uçuş yapacağı belirtildi.

GAÜ Havacılık Yüksekokulu bünyesinde bulunan Pilotaj Bölümü ile ilgili yapılan açıklamda, GAÜ’nün 2005 yılında Sivil Havacılık İşletmeciliği programı ile havacılık eğitimine başladığı belirtilirken, şuanda YÖK onayının yanısıra, Uluslararası Standartlarında Uçuş Eğitim Organizasyonu Yetki Belgesine sahip olduğu vurgulandı. Ayrıca GAÜ’nün ATPL (A) – PPL (A) – CPL (A) – IR (A) lisanslarını verme yetkisine sahip ilk Kıbrıs Üniversitesi oldukları ifade edildi. Ayrıca, GAÜ Pilotaj Bölümünün, YÖK ve YÖDAK’tan alınan onayla birlikte eğitime başlandığı belirtilen açıklamada, eğitimlerin teorik kısmının GAÜ Kıbrıs yerleşkesinde, pratik kısmının ise İstanbul’da bulunan uçuş okulu bünyesinde olmak üzere 2 adımda gerçekleşeceği, her iki merkezde de son teknoloji ürünü simülattörler ve eğitim uçakları ile pilotaj eğitiminin verileceği ifade etti.