FUGO Yer Hizmetleri’nin Yükselişini ve Yatırımlarını Tanıyalım

0
615

FUGO Yer Hizmetleri 4 alanda çalışmaktadır. Bunlar; ramp hizmetleri, yolcu hizmetleri ve yük kontrol ve haberleşmedir. Bu dört alanda yaptıklarına gelir isek;

Ramp faaliyetlerinde temel amaçları; uçağa uzman yaklaşımı ile fayda sağlanmasıdır. Bu alanda;

 • Kabin Temizliği,
 • Yükleme/Boşaltma,
 • Harici Güç Üniteleri (GPU ve ASU),
 • Soğutma/Isıtma,
 • Uçağın Geri Çekilmesi / Taşınması,
 • Tuvalet Hizmetleri,
 • Su Hizmetleri ve
 • Buz / Kar Temizleme işlemleri gerçekleşir.

Yolcu hizmetlerinde temel amaçları check-in’den bagaj teslimine kadar yolculara hizmet edilmesidir. Bu alanda;

 • Check-in Hizmetleri,
 • Varış Hizmetleri,
 • Kayıp Bagaj İşlemleri,
 • Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Yolcular İçin Yardım Hizmetleri ve
 • Yolcuyla Birlikte Çalışmakta Olan Personellere Destekte Bulunulmasıdır.

Yük kontrol ve haberleşme kısmında asıl istekleri, uçuşun vaktinde ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesidir.  Buradaki hizmet alanları;

 • Yükleme Kontrolü,
 • Haberleşme ve
 • Uçuş Operasyonu’dur.

Son olarak kargo ile posta hizmetleri,

 • Cargo Handling,
 • Cargo Eleçleme ve
 • Gümrük Beyan işlemleridir.

FUGO Yer Hizmetleri’nin tarihçesine baktığımızda, 2019 yılında kurucuları Kürşat ULUTAŞ ve Tansen KOÇBOĞAN olan birbirinden tecrübeli ve deneyimli aynı zamanda da, havacılığın birçok segmentinde yer almış ve bu yolda kariyer başlangıcı yapan Kürşat Bey ve Tansen Bey’in ortaklığı ile kurulmuştur. Sadece anlaşmalı yabancı hava yollarına; İstanbul, Ankara ve Denizli istasyonlarında olmak üzere; yolcu, ramp , yük kontrol haberleşme ve kargo ile posta hizmetleri verilmektedir.

Kürşat Bey ile yaptığım röportaja istinaden, kendisi bir patronluk yerine çoğu sektöre karşın çalışanları ile samimi ve onların iş arkadaşlarıymış gibi bir davranış içerisindedir. ‘’Dokunabileceğin insan sayısı iş sektöründe çok önemlidir.’’ diyerek kendini çok güzel ifade etmiştir. FUGO Yer Hizmetleri’nin günden güne başarı basamaklarını tırmanacağı ve bu yolda emin adımlarla yürümesini sağlayan kişiler; Sayın Kürşat Bey ve Tansen Bey’den kaynaklıdır. Bulundukları konumla övünmeyi sevmeyen, aslında buna kıyasla çevresindeki çalışanlarının dertlerini dinleyen ve daima yeni mezunlara/gençlere iş imkanı sağlayıp, öğrencilere öncülük etmeye çalışan kuruculardır. Daima firma olarak değişim ve gelişimi temel alan bir işletme olarak adım atan, günden güne büyüyen ve ilklerde olacak bir firma imajı veriyorlar. Ayrıca Kürşat Bey sektöre; farklı bakış açısı, yeni nesil, yeni fikirler, değişim ve gelişim olarak bakıyor.

Handling olarak günümüzde FUGO Yer Hizmetleri İstanbul’da, Mahan ve Meraj Havayollarına yer hizmeti vermektedir. Bununla ilgili pandemi öncesi planlanan ve mevcut durumla ilgili bilgi istediğimde ise;

”Pandemi dönemi öncesinde Mahan’ın İstanbul istasyonuna günde dört, Ankara istasyonuna haftada 5 uçuşu vardı. Denizli’de ise haftada 3 uçuşları olacaktı. İlk planları buydu. Pandemi nedeni ile planlananlar gerçekleşmese de, Kasım itibariyle bir toparlanma sürecine girmiş olduk. Mahan İstanbul’a günde 7 uçuş ile geriye döndü, Meraj ise haftada 3 uçuşla devam ediyor. Yakın tarihte Denizli havalimanına uçuş planlayan  yeni bir Havayolu ile anlaşma sürecine girildi, bununla birlikte mevcut havayollarının frekanslarını arttıracaktır.”

17 Haziran sonrası yaz sezonundan gelmiş olması itibari ile İranlı turistlerin güney sahillerine göstermiş olduğu rağbetten dolayı, Denizli istasyonunda da haftada 2 uçuşun gerçekleşeceği tahmin ediliyor. 13 Haziran’dan itibaren aylık uçuş sayıları 80 frekansı bulacak. Yeni kurulmuş bir yer hizmetleri şirketi için özellikle bu pandemi döneminde bu uçuş sayılarına mevcut hizmet vermiş oldukları havayolu sayısına göre, ileriye yönelik Türk sivil havacılığı adına umut veriyor. Pandemi şartlarının, önümüzdeki süreçlerde daha hızlı bir şekilde iyileşmesi beklenirken, bu FUGO’nun hizmet vermiş olduğu havayollarını arttırmak için iyi bir fırsat olacaktır. Gereken şartların olgunlaşması ve iyileşmesi durumunda da planlanan aylık uçuş sayısının 120 frekans olarak hedeflediklerini belirttiler.

Özetle sivil havacılığa çok büyük kayıplar yaşatmış böyle bir dönemde öncelikle şirketin büyümeden çok, sürdürülebilirliğini oluşturmak temel amaçtır. FUGO Yer Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Sayın Kürşat Bey’e havacılıktaki bu duraklamanın daha ne kadar devam edeceğini sorduğumda, kendi tahminlerine göre sivil havacılığın şimdilik daha küçük adımlarla ilerleyeceğini ve eski düzene dönülmesi için, 2 yıl gibi bir süre gerektiğini belirtti. Aynı şeyin havayolları için de geçerli olduğunu ve havayolu firmalarının, ilk başta kendilerini yenilemeleri gerektiğini ve bu sürecin, aşağı yukarı kaybettiği yıl kadar olduğunu ifade etti. Kürşat Bey’e göre bu iki sene, FUGO Yer Hizmetleri için gayet iyi geçmiş. Artık hedefleri arasında, finansal yatırımlarını denetlemek ve mevcuttaki ekipmanların benzerlerini değil de daha güvenli ve donanımlı ekipmanları seçmek var. Yeni ekipmanlarla ilgili görüşmelerinin olacağını ve bunlara göre seçimler yapacaklarını da dile getirdi. (ULUTAŞ, 2021)

Kaynakça

Hizmetleri, F. Y. (2021). FUGO. https://www.fugoaviation.com/ramp-hizmetleri/ adresinden alındı

ULUTAŞ, K. (2021, Haziran 04). FUGO Yer Hizmetleri’nin Yükselişi ve Yatırımları . (Y. ALGAŞ, Röportaj Yapan)