GÜNCEL SON HABERLER

Fransa’daki Büyük Greve Havacılar da Dahil Olacak Mı?

Fransız hava trafik kontrolörleri ve havaalanı çalışanları, gelecek ayın başında, üç günlük bir greve katılmaya çağırıldı.

3-5 Haziran tarihleri arasında yapılması planlanan üç günlük grev, sektörde çalışan 12.000 işçiyi temsil eden USAC-CGT sendikası tarafından ve tüm sendikaların desteğiyle yapılacak.

Sendika, neredeyse on yıldır devam eden personel sayısındaki düşüşün, “dayanılmaz bir hale gelmesiyle ” bir grev planladıklarını açıkladı.

grev sendika

Sendika personel sayısındaki azalmayla doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenen “istisnasız tüm personeli” greve katılmaya çağırdı.

Sendikalarla işverenler arasındaki son anlaşma toplantısı 31 Mayıs tarihi için planlandı ve Fransa’yı etkileyecek bu  grevin gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği bu görüşmelerin sonra belli olacak.

Ülkede petrol üretimi de durma noktasına geldi. Yaklaşık bir haftadır Fransa’da bulunan 8 rafineriden 6’de üretim tamamen durdu ve diğer ikisinde ise yavaşlatıldı. Pazartesinden itibaren binlerce benzin istasyonun rezervleri tükenmişti, istasyonların önünde onlarca metre uzunluğunda kuyruklar oluşmuştu. Çalışma Bakanlığı verilerine göre ülke genelinde bulunan 12 bin benzin istasyonunun yüzde 20’si tamamen kapanmış durumda. Yolda kalan, işine gidemeyen yüzlerce araç sahibi insan ise esas olarak bu durumun sorumlusu olarak hükümeti görüyor.

CGT’nin liman ve tersaneler şubesi de işçileri greve çağırdı. Liman ve tersane işçilerinin eylemlere katılması ülkede var olan benzin ve mazot kıtlığını artıracağına kesin bakılıyor. Zira Fransa’nın akaryakıt ihtiyacının yarısı ithalatla sağlanıyor ve bu gemiler esas olarak Le Havre ve Marsilya limanlarına getiriliyor. Marsilya’nın en büyük limanı Fluxel’de pazartesinden bu yana grev var ve limanda hiçbir akaryakıt gemisi yük boşaltmıyor.

Uçak yakıtlarının geldiği Le Havre limanında Çarşamba’dan itibaren işçiler greve başladı. En fazla 2 veya 3 gün sonra onlarca uçağın yakıt eksikliğinden dolayı uçmasının engellenmesi bekleniliyor.

 

Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER