GÜNCEL SON HABERLER

Fransa’da Air France Pilotlarının Grevi

af

Fransa’da ulusal havayolu şirketi Air Franceın pilotlarının greve gerekçe gösterdiği Transavia projesi askıya alındı. Air France-KLM’nin CEO’su Alexandre de Juniac , bu sabah pilotların üye olduğu sendika temsilcileriyle yaptığı görüşme sonrası, projenin Aralık ayına kadar askıya alındığını belirtti.

Sendikaların açıklamalarına göre planlanan proje neticesinde Transavia isimli alt şirket yerel sözleşme ve kontrollerle ucuz fiyatlı uçuş piyasasında genişletilecekti. Air France şirketinin Avrupa’daki operasyonlarının büyük bölümü ucuz havayolu Transavia’ya nakledilecek, bunun sonucunda Air France pilotları sosyal haklarını kaybedecek ve düşük fiyatlı havayolları çalışanlarıyla aynı koşullarda çalışacaklardı.

Pilotların üye olduğu üç sendika, çalışma koşullarında ve sosyal haklarında gerilemenin önüne geçmek isteyerek, şirketin düşük maliyetli havayolu şirketleriyle rekabet etme planı nedeniyle mağdur olacakları gerekçesiyle greve gitme kararı almıştı.

Şirketin geri adımına rağmen grevin yarın da devam edeceği açıklanırken; Pazartesi günü, grevin 8.gününde Air France uçaklarının sadece yüzde 45′i normal seferlerini gerçekleştirdi. Salı günü ise Air France pilotlarının yüzde 57′sinin greve katılacağı aktarıldı.

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER