Fransa Genelinde Uçuşların Yarısı İptal Oldu

0
159

ATC STRIKE updateFransa Genelinde Uçuşların Yarısı İptal Oldu

Fransız hava trafik kontrolörleri daha iyi çalışma ve emeklilik koşullarının hayata geçirilmesi talebiyle 8-9 Nisan tarihlerinde greve gittiler. Fransa genelinde uçuşların neredeyse yarısı iptal oldu.

Güçlü SNCTA sendikası, hükümetin, çalışma şartlarını düzenlemek gibi konularda müzakerelere kapıları kapattığını belirterek   , iki günlük grev çağrısında bulundu.

Grev başlangıcı olan bugün Fransa’nın genelinde uçuşların yüzde 40 ‘ı iptal oldu. Yarın Perşembe günü personel sıkıntısı nedeniyle  uçuşların yüzde 50’sinin iptal olması bekleniyor.

Air France yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, uzun menzilli uçuşlar etkilenmedi , Paris’in ana havaalanı Charles de Gaulle ‘den yapılan orta mesafeli uçuşların yüzde 60 yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Paris’in ikinci büyük havalimanı Orly ‘de ise her üç uçaktan iki uçuşun yapılamadığını belirtti.

Grevciler emekilik yaşına itiraz ediyorlar. Hükümete 2017 yılında 57 ve 2020 yılında 59 olarak emeklilik yaşını arttırmak istiyor. Avrupa’daki birçok ülke genelinde hava trafik kontrolörleri 55 ya da 56 yaşında emekli oluyorlar.

Hava Trafik Kontrolörlerinin beklenen  grevleri 16-18 Nisan ve 29 Nisan-2 Mayıs planlanmaktadır.