Frankfurt havaalanına üçüncü terminal yapılacak

0
132

frankfurt 3. terminalAvrupa’nın üçüncü büyük havaalanı olan Fraport’un, Frankfurt havaalanına üçüncü terminali yapma onayı aldığı bildirildi.

Avrupa’nın üçüncü büyük havaalanı ve 78 bin çalışanıyla Almanya’nın en büyük işvereni konumunda bulunan Fraport Frankfurt havaalanına üçüncü terminali yapma onayı aldı. 2015 son itibariyle inşaatına başlanılacak terminalin maliyeti üç milyar Euro ile Almanya’da yapılan en önemli yatırımlar arasında yer alacak. Gelen talepleri karşılamak ve 64 milyon olan kapasitesini arttırmak için 2022 bitirilmesi planlanan havaalanının kapasitesi 73 milyon yolcuya çıkartacak ve terminal 3 milyar Euro’ya mal olacak.

2014 yılında 59,6 milyon yolcuya hizmet veren Frankfurt havalimanı her yıl 1,5 milyon yolcu artarak mevcut havalanın kapasitesinin önümüzdeki yıllarda yetmeyeceğini belirten Fraport Yönetim Kurulu Başkanı Stefan Schulte, “Mevcut kapasitemiz 64 milyon. 20121 yılında ise ihtiyacımız olan kapasite bilirkişi raporlarına göre 73 milyon yolcu kapasitesine ulaşacağız. Bunun için üçüncü terminali inşa etmek önemli bir zaruretten kaynaklanıyor. Bu yılsonu itibariyle inşaata başlayacak ve 2022 yılında ise bitirmeyi planlıyoruz. 90 bin metrekarelik bir alan üzerinde oturtulacak üçüncü terminalin her bölümünü başka firmalara ihale ederek verilecek. Terminal bize 14 milyon kapasite kazandıracaktır” dedi.

Hessen eyaleti üçüncü terminal kararını olumlu karşılarken, hükümetin ortağı Yeşiller Partisi Ekonomi Bakanı Tarek Al Wazir, yeni terminalle birlikte istihdamın artacağından dolayı sevindirici bir gelişme olarak değerlendirirken, yeni terminalin oluşturacağı gürültü kirliliğini ve insan sağlığını tehdit eden unsurlar konusunda hassas olacaklarını belirtti. Havaalanı karşıtları ise üçüncü terminalin daha fazla hava trafiği oluşturacağından gürültü kirliğinin artacağını savunarak terminalin yapılmasına karşı çıkıyor.

 

 

ulasimonline