FedEx, TNT ‘yi Satın Alıyor

0
213

fedexKargo devi FedEx, TNT ile Avrupa’ya açılacak

ABD’li FedEx’in 4.8 milyar dolara Hollandalı TNT Express’i almak istediğini açıklaması, kargo dünyasında dengeleri değiştirecek bir teklif olarak yorumlanıyor.

ABD’li kargo devi FedEx, Hollandalı lojistik hizmetleri grubu TNT Express’i 4,8 milyar dolara (4.4 milyar euro) satın almak için kolları sıvadı. FedEX’in CEO’su Frederick Smith satın alma teklifiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bu işlem bizi çeşitlendirecek. Pazarda bize avantaj sağlayacak” diye konuştu. ABD’li kargo şirketi FedEx, Avrupa operasyonunu genişletmek için Hollandalı lojistik hizmetleri grubu TNT Express’i 4,8 milyar dolara satın almayı hefeliyor. Dev birleşmeyi değerlendiren ABN Amro’nun analisti Maarten Bakker,” “FedEx masaya cazip teklif bıraktı” diye yorumladı. Fiyat TNT’nin Amsterdam borsasında işlem gören hissesindeki son kapanış seviyesi 6 euroya kıyaslandığında ortaya yüzde 33’lük bir prim çıkıyor. TNT Express’in 2 Nisan itibariyle piyasa değeri 3,29 milyar euro seviyesindeydi. TNT 2014 son çeyreğinde 137 milyon euro zarar etmişti.

UPS’in teklifini antitröst otoriteleri engellemişti

UPS’in iki yıl önce TNT’yi satın almak için sunduğu teklif Avrupa Rekabet Kurulu tarafından engellenmişti. Rekabet kurulunun bu kararı UPS’in lojistik omurgasını oluşturma ihtimaliyle ayakta duran şirkete hayli zarar veriyordu. Pazar payı kaybeden TNT, birçok maliyet kesintisi gerçekleştirdi, bazı operasyonlarını sattı ve zayıf Avrupa kurumsal gönderiler pazarı için bazı yatırımlar yaptı. Kepler Cheuvreux analisti Andre Mulder teklif hakkında “Herhangi bir düzenlemesel yasal risk yok” diye konuşarak FedEx’in TNT’ye yapmış olduğu teklifin adil olduğunu vurguladı. Deutsche Post’un herhangi bir teklif yapmasına ihtimal vermeyen Mulder, Deutsche Post’un herhangi bir teklif sunması onu da UPS’in çarpmış olduğu yüzde 30’luk pazar payı sınırıyla karşılaşma riskini artıracağını belirtti.

Doların güçlenmesi teklifi düşürdü

FedEx, Avrupa pazarının sadece yüzde 2’sine sahip ve TNT ile neredeyse hiçbir çakışması bulunmadığı belirtiliyor. Bu sebeple uzmanlar FedEx’in teklifinin çok akıllı bir hamle olduğu, rakiplerinin teknik olarak hiçbir şey yapamayacağını belirtiyor. FedEx’in teklifi, TNT hisselerinin yüzde 17’lik bir düşüş yaşadığı yılın ardından geldi. Öte yandan Hollanda AEX endeksi aynı dönem içinde yüzde 21’lik bir yükseliş yaşamıştı. Doların güçlenmesinin de teklif rakamlarını etkilediği belirtilen bir habere göre UPS’in hisse başına yapmış olduğu 9.5 euroluk teklif, bugün yaklaşık 12.50 dolar anlamına gelirken, FedEx’in 8 euro olarak yaptığı hisse başı fiyat teklifi bugün 8.75 dolara karşılık geliyor.

TNT şubat ayında özellikle Batı Avrupa pazarlarında faliyetlerinin karşılaştığı zorlukların devam edeceğini belirtmiş ve 2014’ün dördüncü çeyreğinde 137 milyon euro net zarar kaydettiğini açıklamıştı. Şirket 2015 yılı için bir faliyet karı öngörse de, gelece iki yıl içinde en az 250 milyon euroluk yeniden yapılanma maliyeti öngörmüştü.

FedEX’in CEO’su Frederick Smith, “Bu işlem bizi çeşitlendirecek, Avrupa’daki kapasitemizi ve küresel büyüklüğümüzü arttıracak. Pazarda bize avantaj sağlayacak” diye konuştu. FedEX ve TNT yöneticileri bu kez Avrupa Birliği otoritelerinin anlaşmaya izin vereceği konusunda kendilerine güveniyor. Analistler de FedEX’in TNT ve UPS satışında yaşanan rekabet kurumundan kaynaklı sıkıntıların yaşanmasını beklemiyor, çünkü FedEX Avrupa çapında UPS’e göre daha küçük bir yapılanma olarak tanımlanıyor. TNT’nin Avrupa’daki en büyük rakipleri arasında Deutsche Post ve DHL bulunuyor.

Sektörün büyüklüğü 655 milyar dolar

Dünyanın en büyük paket taşıma, lojistik tedarikçisi ve denizaşırı taşıma yapan 50 şirketinin geliri 2013 yılında 655.1 milyar dolar olarak gerçekleşti. SJ Consulting araştırmasına göre 2013’te sektörün geliri 478 milyon dolara azalarak 655.1 milyar dolar oldu. Döviz piyasalarındaki oynaklık, Brezilya ile Çin gibi büyük gelişen ekonomilerde meydana gelen yavaşlama, küresel ekonomideki belirsizlik sektör üzerinde belirsizlik oluşturdu. 2013 yılı rakamlarına göre sektörün lider şirketi 55.53 milyar dolar geliriyle Almanya merkezli DHL oldu. İkinci sırada 55.43 milyar dolarlık geliriyle Amerikan UPS şirketi bulunuyor. Üçüncü sırada FedEx bulunuyor. FedEx 2013 ‘te 44.81 milyar dolar gelir elde etti. Daha önce UPS’in satın alma radarına giren TNT’nin geliri 9.02 milyar dolar oldu.

LOJİPORT