Evcil hayvanlarla yapılacak seyahatlerde dikkat etmeniz gerekenler

0
115

canlı hayvan taşımacılığıİşte evcil hayvanlarla yapılacak yolculukta dikkat etmeniz gereken altın kurallar…

Uçağın içinde veya kargosunda yolculuk yapmak hem evcil hayvanlar hem de sahipleri için epey tedirgin edici bir durumdur. Benim de en fazla muhatap olduğum sorular evcil hayvanlarla yapılacak seyahatlere yönelik oluyor. Ancak evcil havyan tanımının da havayollarına göre sınırları mevcut. Mesela, THY (Türk Hava Yolları THY) evcil hayvan olarak kedi, köpek ve ufak ötücü kuşların (saka kuşu, muhabbet kuşu, kanarya) taşınmasını kabul ediyor. Sevimli dostların kabin içinde veya kargoda seyahat etmelerinin tür ve ağırlıklarına göre bütün havacılık dünyasında tanım edilmiş umumi kuralları mevcut. Ancak her havayolunun kendine özgü ayrı uygulamaları da laf konusu. Bu sebeple uçulacak havayolunun ne talep ettiğinin önceden araştırılması koşul. Bu uyarılardan sonra evcil hayvanlarla yapılacak yolculukta dikkat etmeniz gereken altın kurallara geçebiliriz.

UÇUŞTAN ÖNCE HAYVANINIZI TANIYIN

Büyüme aşamasında olan hayvanlarla (yaş sınırı mevcut) yolculuk güç geçmezken, yaşlılarda vaziyet farklı. İlk kez uçuşa çıkan ihtiyar hayvanlar atlatamayacakları bir travmayla karşılaşabilir. Genelde, emziren ana hayvan ile yapılan seyahatler iki yan için de iyi olmuyor. İlerleyen zamanda annenin vereceği sütte azalma olabilir. Hamile hayvanlar ise uçuşa kabul edilmiyor. Hayvanınızı her açıdan iyi tanıyın. Kafesinin üzerinde yolcunun ismi-soyadı, adresi, telefon bilgileri, evcil hayvan adedi ve evcil hayvanın adının yer aldığı ad/adres etiketi bulundurun.

NEREYE UÇACAKSINIZ ARAŞTIRIN

Yolculuğun kısa veya uzun menzilli ya da bağlantılı uçuş olması önemlidir. Hayvanınızı yolculuk öncesi mutlaka bir sıhhat kontrolünden geçirin ve veterinerinizin tavsiye ettiği uyku veya yatıştırıcı ilaçları kullanın. Ayrıca bazı ülkeler yolcu beraberinde evcil hayvanın giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermediğinden önceden araştırma yapmanız ya da havayoluna sormanız gerekir.

SERTİFİKALARI BULUNDURUN

Yapılan aşıların listesi, testler ve hayvanınız ile ilgili tüm belgeleri mutlaka yanınızda bulundurun. Gideceğiniz ülkelerdeki kabul şartları ve hayvanınızın pasaportu (yurtdışına yapılacak herhangi bir yolculuk için) mutlaka yanınızda olsun. Hiçbir havayolu bu belgeler olmadan uçağa hayvan kabul etmeyecektir. Hayvanınızın temizliği de çok mühim. Kokan, pis bir hayvanınız uçağa alınmayabilir. 8 haftadan ufak veya ana sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren anneler taşınmıyor, bilginize.

AĞIRLIK VE BOYUTLARA DIKKAT

Genel olarak hayvanınızın belli ölçülerdeki kafesiyle beraber 8 kiloyu geçmemesi baz alınır. Kafesin büyük ve ağırlığının fazla olması durumunda hayvanınızın kargoda seyahat etmesi istenebilir. Kabin içerisinde taşınacak evcil hayvanların kafes/çanta boyutu için genelde azami büyüklük 23x40x55 cm olarak istenir.

ERKEN REZERVASYON ŞART

Evcil hayvanınızla bir seyahat planlıyorsanız ne kadar erken rezervasyon yaparsanız o kadar rahat edersiniz. Yolcu kabininde taşınabilen evcil hayvan kontenjanı tayyare tipine göre farklılık gösterdiğinden erken davranmak önemlidir. Mesela Türk Hava Yolları THY, evcil hayvan rezervasyonunun uçuş saatinden en geç 6 saat öncesine kadar yapılmasını ve onaylı olmasını istiyor.

KARGODA SEYAHAT İÇİN TEDBİRLİ OLUN

Hayvanınız kargoda seyahat edecekse kafesin üzerine büyük harflerle “IT IS ALIVE” (canlıdır) edebiyat. Hayvanınızı en az iki saat evvel ağır olmayan, hafif ama doyurucu gıdalarla besleyin. Boyut olarak büyük olan hayvanların ilaçla sakinleştirilmesi iyi olacaktır. Kullanılacak sakinleştiriciler, şartlara göre taraf etkileri olduğundan, mutlaka baytar doktor tavsiyesi ile seçilmelidir.

YER SEÇİMİNİ İYİ YAPIN

Eğer business veya first class’ta yolculuk yapmıyorsanız, uçağı araştırıp olası olduğunca geniş bir yer seçin. Acil çıkışların en ülkü yer olduğunu söyleyebiliriz.

HER HAYVAN UÇAĞA BİNEMEZ

Birçok havayolu sıkıntılara neden olması muhtemel hayvanları uçuşlara kabul etmiyor. THY’nin de uçuşlara kabul etmediği köpeklerden müteşekkil uzun bir listesi bulunuyor. Rezervasyon esnasında hayvanınızın durumunu mutlaka bildirin. Aynı kafesi paylaşan, aynı türden olan ve birbirine alışkın (2 kuş, 2 kedi, 2 köpek) evcil hayvanlar müsait kafeste, yekün ağırlık 8 kilogramı aşmadığı takdirde kabine alınıyor.

ALERJİSİ OLAN YOLCULAR NE YAPMALI?

Havayollarında evcil hayvan taşımanın sıkı kuralları olduğu gibi her uçakta sınırlı sayıda kontenjan ayrılıyor. 2 farklı yolcuya ait 2 köpek aynı kabine kabul edilmiyor. Evcil hayvanlara alerjisi olan bir yolcu, durumunu önceden havayoluna bildirmişse o uçağa hayvan alınmıyor. Tersi vaziyet da laf konusu. Eğer evcil hayvan için rezervasyon yaptırılmışsa, alerjisi olan yolcu o uçağa binemiyor. Öncelik ilk rezervasyonu yaptırana ait.

Kaynak:Haberturk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here