Eurocontrol rakamlarına göre Fransa, en çok kaybeden 4’üncü ülke

0
1159

Eurocontrol rakamlarına göre Fransa, Avrupa’da koronavirüs etkisiyle hava trafiği ve yolcu sayısı bakımından en çok kaybeden 4’üncü ülke ( İngiltere, İtalya veya İspanya’dan sonra ) oldu.

Fransa’da hava trafiği geçtiğimiz Nisan ayı ortalarında geçtiğimiz 2019 yılının aynı dönemine oranla yüzde 93 azalmayla en düşük seviyesindeydi. Fransa, 2019 yılına göre 700 bin uçuş ve 100 milyon yolcu kaybı ile Avrupa’da İngiltere, Almanya ve İspanya’dan sonra krizden en çok etkilenen 4’üncü ülke oldu.

Fransa, COVID ölümleri açısından dünya çapında 9. sırada yer almaktadır4 (İngiltere, İtalya veya İspanya’dan daha az). 2020’de beklenen GSYİH düşüşü -% 9,0.

Hava Trafik seviyesi, 2019 ile karşılaştırıldığında -% 93’üyle Nisan ortasında en düşük noktasına ulaştı. Buradan, kademeli olarak toparlandı ve Ağustos’ta -% 45 civarında sabitlendi, 31 Ağustos’ta 2.976 giden / gelen uçuşla zirve yaptı. Eylül ayında trafik azalmaya başladıktan sonra, geçen hafta küçük bir toparlanma gözlemlenebildi. Genel olarak, trafik kaybı açısından Fransa, -0,7 milyon uçuş ve 100 milyon yolcu kaybıyla 4. sırada (İngiltere, Almanya ve İspanya’dan sonra).

Paris CDG, geçen hafta günde 544 ortalama hareketle (geçen yıla göre -% 62) Fransa’nın en iyi havalimanıdır. Diğer büyük Fransız havalimanları da benzer trafik düşüşleri yaşadı.

Air France, -%52 ile geçen haftanın en az etkilenen havayolu oldu. Ülkede servis veren diğer havayolları easyJet (-% 83) ve Ryanair (-% 69).

Tüm kargo uçuşları sabit seviyelerde. Tarifesiz yolcu uçuşları ve özel uçuşlar güçlü bir şekilde etkilendi, ancak tarifeli servis veren geneneksel havayolları ve düşük bütçeli havayolları en fazla etkilenen grup oldu.