ETIHAD AIRWAYS 5. YIL ÜST ÜSTE KÂR AÇIKLADI

0
68
Etihad Airways Hakkında
ETIHAD AIRWAYS 5. YIL ÜST ÜSTE KÂR AÇIKLADI

Etihad_Airways_hakkındaETIHAD AIRWAYS 5. YIL ÜST ÜSTE KÂR AÇIKLADI

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad Airways, 2015 yılında 9,02 milyar dolar toplam gelir ve 103 milyon dolar net kâr elde ederek bugüne kadarki en yüksek finansal başarısını elde etti.

Havayolunun, birbiri ardına net kârlılık sağladığı beşinci yılında gerçekleşen bu performans sonucunda, vergi ve faiz öncesi kârı (EBIT) 259 milyon dolara yükseldi. Şirketin faiz, amortisman, vergi ve kira öncesi kârı da (EBITDAR) 1,4 milyar dolara ulaştı.

Etihad Airways’in Başkanı ve CEO’su James Hogan, şirketin açıkladığı rakamlarla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Sürdürülebilir bir kârlılığa odaklanmış durumdayız ve beş yıl üst üste net kâr elde ederek bu hedef konusundaki kararlılığımızı ortaya koyduk. Karlılığımız, hissedarlarımızın bizim için belirlediği organik büyümeye dayalı iş planımızın başarısını temsil ediyor.”

Etihad Airways 2015 yılında yüzde 18,9’luk bir artışla toplam 17,6 milyon yolcu taşıdı. Müşteri talebi Etihad’ın büyüme kapasitesiyle yarışır hale geldi. Şirketin Ücretli Yolcu Kilometre düzeyi yüzde %21,3 artarak 83,2 milyara ulaşırken kapasiteyi temsil eden Arz Edilen Koltuk rakamı yüzde 21 artışla 104,8 milyara ulaştı.

Etihad Airways 2015 yılında küresel uçuş ağına 6 yeni destinasyon (Kalküta, Madrid, Hong Kong, Entebbe, Edinburgh ve Darüsselam) ekledi ve 16 mevcut uçuş noktasındaki kapasitesini arttırdı. Uçuş ağındaki ortalama koltuk doluluğu oranı 2014’te yüzde 79,2 iken 2015 yılı sonunda yüzde 79,4 oldu.

Ortaklık stratejisi beş milyon yolcu ve 1,4 milyar dolar ek kâr getirdi

Etihad Airways’in belirli havayollarında küçük hissedar olma ve elliye yakın havayoluyla ortak uçuş (codeshare) gerçekleştirme stratejisi, 2015 yılında da büyümesine önemli katkı sağladı.

Şirket geçtiğimiz yıl içinde, hâlihazırda ortak uçuş (codeshare) anlaşması bulunan Air Serbia, American Airlines, flynas, Jet Airways, Korean Air, NIKI ve S7 Airline ile işbirliğini büyük ölçüde genişletti ve Pakistan International Airlines ile yeni bir ortak uçuş anlaşması imzaladı. Bu strateji, Etihad Airways’in yolcu ve kargo taşımacılığında 600’den fazla destinasyonu kapsayan bir uçuş ağına ulaşmasını sağladı ve şirket 2015’te yüzde 22,1’lik bir artışla 1,4 milyar dolar kâr ek gelir ve 5 milyondan fazla ek yolcu kazandı.

Etihad Airways’in gelişiminin bir başka göstergesi de yolcu sadakat programı üyeliğinde görülen artış oldu. 2015 yılında üye sayısı her ay ortalama 70 bin yeni katılımcının eklenmesiyle 2,9 milyondan 3,75 milyona yükseldi.

Yıl boyunca prestijli ödüllerin sahibi oldu

Etihad Airways, 2015 yılında Air Transport World Dergisi tarafından “2016 Yılının Havayolu”, World Travel Awards tarafından ise yedinci defa “Dünya’nın Lider Havayolu” ödülüne layık görüldü.

Havayolunun 700 milyon dolar değerindeki Etihad Airways Partners anlaşması; Airfinance Journal tarafından “Yılın En Yenilikçi Anlaşması”, International Financing Review tarafından “Yılın Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri, Ortadoğu ve Afrika İşbirliği” ve Global Transport Finance tarafından “Yılın Finansal Borç Anlaşması” ödüllerine layık görüldü.

Etihad Airways Hakkında

2003 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi olarak kurulan Etihad Airways, 2015 yılında 17,6 milyon yolcu taşıdı. Orta Doğu, Avrupa, Amerika, Afrika, Avustralya ve Asya’da hâlihazırdaki uçtuğu veya başlayacağını duyurduğu toplam 117 uçuş noktası bulunan şirketin filosu 122 Boeing ve Airbus uçaktan oluşuyor. Etihad Airways’in ayrıca 71’i Boeing 787, 25 Boeing 777-X, 62 Airbus A350 ve 10 Airbus A380 olmak üzere 204 kesin uçak siparişi bulunuyor.

Etihad Airways’in; Etihad Regional tarafından işletilen, airberlin, Air Serbia, Air Seychelles, Alitalia, Jet Airways, Virgin Australia ve İsviçre merkezli Darwin Airline’da sermaye yatırımları bulunuyor. Airberlin, Air Serbia, Air Seychelles, Alitalia, Etihad Regional, Jet Airways ve NIKI, gibi benzer anlayıştaki havayolu şirketleriyle birlikte oluşturduğu Etihad Airways Partners, yolculara daha gelişmiş bir uçuş ağı ve tarifesi ile daha kapsamlı sadakat programı kazanımları sunuyor. Daha detaylı bilgiye şirketin www.etihad.comadresindeki web sitesinden ulaşılabiliyor.