Etihad, Air Arabia, Abu Dabi’nin ilk düşük maliyetli taşıyıcısını kuruyor

0
197
Airarabia

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolunun sahibi Etihad Havacılık Grubu ile Air Arabia, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’nın ilk düşük maliyetli havayolu şirketi, bugün, başkentin ilk düşük maliyetli taşıyıcısı olan “Air Arabia Abu Dhabi”yi başlatmak için bir anlaşma imzalandığını duyurdu.

Etihad ve Air Arabia, Abu Dabi Uluslararası Havalimanı’ndaki merkezi ile düşük maliyetli bir yolcu havayolu şirketi olarak faaliyet gösterecek bağımsız bir ortak girişim şirketi kuracak. Yeni havayolu şirketi Etihad Havayolu’nun Abu Dabi’deki hizmetlerini tamamlayacak ve bölgedeki büyüyen düşük maliyetli seyahat pazarı segmentine hitap edecek.

Duyuruyu yorumlayan Etihad Havacılık Grubu İcra Kurulu Başkanı Tony Douglas, “Abu Dabi, sürdürülebilirlik ve çeşitlendirme üzerine kurulu net bir ekonomik vizyona sahip gelişen bir kültür merkezidir. Emirlik’in çeşitli cazibe merkezleri ve misafirperverlik olanakları ile seyahat ve turizm, sermayenin ve BAE’nin ekonomik büyümesinde hayati bir rol oynamaktadır. Air Arabia ile ortaklık kurarak ve Abu Dabi’nin ilk düşük maliyetli havayolu şirketi olarak bu uzun vadeli vizyona hizmet ediyoruz.”

“Bu heyecan verici ortaklık, dönüşüm programımızı destekliyor ve konuklarımıza Abu Dabi’den kendi hizmetlerimizi destekleyen düşük maliyetli seyahat için yeni bir seçenek sunacak. Yeni havayolunun açılışı nedeniyle ilerleyişini dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Air Arabia Group İcra Kurulu Başkanı Adel Al Ali, “Orta Doğu ve Kuzey Afrika (ODKA) bölgesindeki ilk düşük maliyetli taşıyıcıya ev sahipliği yapan BAE, yıllar içinde dünya lideri bir seyahat ve turizm merkezi haline gelmek için gelişti. Air Arabia ve Etihad’ın sağlayacağı uzmanlıktan yararlanarak, yerel ve bölgesel olarak büyüyen düşük maliyetli seyahat segmentine daha fazla hizmet edecek olan Air Arabia Abu Dhabi’yi kurmak için Etihad’la ortaklık kurmaktan heyecan duyuyoruz.”

“Bu adım, BAE havacılık sektörünün gücünü gösteriyor ve büyümesini sağlayan vizyona hizmet ediyor. Başarılı bir ortaklık ve yeni operatörün lanse edilmesini dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Abu Dabi’de bulunan yeni şirket düşük maliyetli iş modelini benimseyecek. Etihad ve Air Arabia tarafından aday gösterilen üyelerden oluşan yönetim kurulu, şirketin bağımsız strateji ve iş yetkisini yönlendirecek.

BAE’nin seyahat ve turizm sektörü, ülkenin GSYİH’nın %13,3’üne katkıda bulunuyor ve BAE’nin ultra modern altyapısı, gelişmiş hizmetler sektörü ve yüksek kaliteli hava taşımacılığı sayesinde küresel bir havacılık merkezi olarak öne çıkmaktadır.

ODKA düşük maliyetli uçak yolculuğu modeli ilk kez 2003 yılında BAE’de tanıtıldı ve o zamandan beri hızla büyüyor.

Bugün, Orta Doğu pazarı, bölge içi düşük maliyetli taşıyıcı penetrasyon oranındaki en yüksek 3. kazancına sahiptir. Düşük maliyetli taşıyıcılar, 2009 yılında yalnızca %8’e kıyasla, 2018’de Orta Doğu’dan ve Orta Doğu’dan koltuk kapasitesinin %17’sini oluşturuyor.

Bir ortak açıklamaya göre, yeni ortak girişimle ilgili daha fazla bilgi yakın gelecekte duyurulacak.

Çevirmen: Esmeralda Angun.

https://wam.ae/en/details/1395302795135