Eskişehir’de “Havacı Kadınlar Haftası” Etkinlikleri

0
184
eskisehir_2

7-13 Mart “Havacı Kadınlar Haftası” Sabiha Gökçen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Okulda yapılan kutlama töreninin açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Dr. Süleyman Sırrı Kabadayı, Fransız Baronesse Raymonde de Laroche’un dünyanın ilk kadın pilot olarak lisanslandırıldığı hatırlattı. 8 Mart 1910 gününün 100’üncü yıldönümünde merkezi Kanada’da bulunan Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü’nün aldığı kararla, 6 yıldan bu yana 8 Mart’ı kapsayan haftanın “Dünya Havacı Kadınlar Haftası” olarak kutlandığına dikkat çeken Kabadayı, bu hafta nedeniyle okulda çeşitli etkinlikler düzenlediklerini kaydetti.

Okul Uçak Bakım Alanı Öğretmeni Gülay Ferlibaş ise, okulda havacılık sektörüne 100’den fazla uçak bakım teknisyeni yetiştirdiklerini, gelecek yıllarda bu sayının daha da artmasını istediklerini anlattı.

Türk Havacılığında Kadının Yeri ve Önemi” konulu konferansı veren Anadolu Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Ferhan Şengür da, kadınların Türk havacılığındaki ilklerinden bahsetti. Türkiye’de ilk uçak yolculuğu yapan kadının 30 Kasım 1913’te Belkıs Şevket Hanım, ilk sivil pilotun 1933 yılında Bedriye Tahir Gökmen, ilk asker pilotun 1936’da Sabiha Gökçen olduğunu belirten Şengür, havacılıkta kadınların her geçen gün tercih edildiğini ve sayılarının arttığını söyledi.

Okul öğrencileri de Türk havacılığında önemli yeri olan kadın havacıların hayatlarını anlattılar.