Eskişehir Havalimanı’nın adı değişecek

1
126
eskişehir havaalanı
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, “Eskişehir Havalimanı‘nın adını ‘Hasan Polatkan Havalimanı‘ yapıyoruz. Ta ki inen her uçak, gelen her yolcu, giden her yolcu, Türk demokrasi tarihinin bu aziz şehidine hürmet etsin, Fatiha bağışlasın” diye kon

Başbakan Davutoğlu, partisince Eskişehir Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen mitingde halka hitap etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu burada yaptığı konuşmasında, Eskişehir Havalimanı’nın ismini değiştirme kararı aldıklarını bildirdi.

Davutoğlu, “Biraz önce, indiğim Eskişehir Havalimanı’nın adını ‘Hasan Polatkan Havalimanı’ yapıyoruz. Ta ki inen her uçak, gelen her yolcu, giden her yolcu, Türk demokrasi tarihinin bu aziz şehidine hürmet etsin, Fatiha bağışlasın” değerlendirmesinde bulundu.

AĞRI HAVALİMANI’NIN DA İSMİ DEĞİŞMİŞTİ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçtiğimiz hafta partisinin Ağrı’daki mitingine katılmak üzere ANA uçağıyla indiği Ağrı Havalimanı’nda hem yeni terminali açmış hem de havalimanının isminin değiştirileceğini açıklamıştı. Davutoğlu, Ağrı Havalimanı’nın adının Ahmed-i Hani ismiyle değiştirileceğini belirtmişti.

17’nci yüzyılda yaşamış, dini eğitim gören Hani, Kürtçe, Arapça, Farsça ve Türkçe biliyordu, ancak eserlerini Kürtçe olarak yazdı. 14 yaşında yazmaya başlayan Ahmed-i Hani, eğitimini bitirdikten sonra öğretmen olarak hayatını sürdürdü.

Mutasavvıf şair Hani, Doğubeyazıt‘da bir okul açarak dersler verdi.

ulaşımonline