Latest Posts

ERİBE KARTAL HÜRKUŞ “İLK KADIN HAVA ŞEHİDİMİZ”

Erken yaşlarda havacılıkla tanışan Eribe Kartal Hürkuş, Vecihi Sivil Tayyare Mektebi isimli ilk Türk Sivil Havacılık Okulu’na gitti. Paraşütlere karşı olan ilgisi ve havacılık aşkı; küçük yaşlarda havacılığı meslek edinmesini sağladı.

İlk Türk kadın hava şehidi olarak tanınan Eribe Hürkuş 30 Ekim 1918’de İstanbul’da doğdu Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş ‘un yeğeni olan Eribe, babası Binbaşı Bedrettin Bey’in şehit olmasının ardından çocukluğunun önemli bir kısmını dayısının yanında geçirdi. Erken yaşlarda havacılıkla tanışan Eribe Kadıköy’deki Vecihi Sivil Tayyare Okulu’na gitti. Henüz 16 yaşındayken pilot oldu. Dayısının Ankara’daki TürkKuşu’nda göreve başlamasıyla havacılık tutkusunu başkentte devam ettirdi. Paraşütle atlama konusunda eğitimler aldı. 24 Ekim 1936 günü Cumhuriyet Bayramı törenleri öncesindeki ilk denemesini başarıyla tamamladı. 29 Ekim’de Hipodrom’daki son deneme atlayışı için ”Caudron 59” uçağı ile havalandı. Hazırlıkların tamamlanmasının ardından Hipodrom alanına atladığı sırada Eribe’nin paraşütü açılmadı ve yaklaşık 600 metreden düşerek ağır yaralanan Eribe’nin yardımına dayısı ile çevredekiler koştu. İlk müdahalenin ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Eribe Kartal Hürkuş ilk Türk kadın hava şehidi olarak kayıtlara geçti.

Böylesine hazin bir kazada yeğenini kaybetmesinin acısını hayatının sonuna dek yaşayan Vecihi Hürkuş yeğeni Eribe Kartal Hürkuş için “cüretli bir uçucu” diyerek onun cesaretini her zaman övdü ve onun, “Türk havacılığının ruhen çok erken yükselmiş bir vücudu” olmasıyla gurur duyduğunu her fırsatta dile getirdi.

Latest Posts

POPULER

BÜLTEN ABONELİK

Ücretsiz bülten üyeliği için mail adresinizle üye olabilirsiniz.