Engelsiz Pilot : Jessica COX

0
194

Kanatsız Meleğimizin Adı; Jessica Cox

1983 yılında Arizona eyaletinde doğdu. Annesi gelecekte herkese örnek olacak bir kız çocuk doğurmuştu. Kadınların gücünün dünyadaki en güzel örneklerinden biri.

Doğduğunda kolları yoktu. Engelli olarak dünyaya geldi.

Bahane üretmeyi bırakıp daha fazla ne yapabilirime odaklanmaya başladı.14 yaşına kadar protez kolları ile geldi. Sonrasında protezlerini çıkardı ve her şeyi ayakları ile yapmayı öğrendi.

Engelleri onu yıldırmadı .2005 yılında Arizona Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi.

Kendi kendine yemek yapmayı öğrendi. Kontakt lenslerini ayaklarıyla takmayı öğrendi. Ayaklarıyla makyaj yapmayı, daha sonra araba kullanmayı. Karate öğrenmek istedi ,14 yaşında Amerikan Taekwondo Birliği’nden Siyah kuşak kemer kazanan kolsuz ilk karateci olma ayrıcalığını kazandı. Yüzmek istedi , tüplü dalış lisansı alan ilk kolsuz yüzücü oldu. 2014 yılında evlendi , halen eşi Patrick ile mükemmel bir evlilik sürdürmekte. Ayak parmaklarıyla dünyayı keşfetmeye devam ediyor. Hala daha ayakların ,sadece yürümek ve ayakta durmak için mi olduğunu düşünüyorsunuz?

Sonra..

Pilot oldu. Dünyanın ilk ve tek ayakları ile uçak kullanan pilotu..

Bir uçağın karmaşık sistemini ellerin olmadan nasıl kontrol edebilirsin?

Öyle görünüyor ki sadece 33 yaşındaki kolsuz bir pilot bu soruyu cevaplayabiliyor..

Cox, ilk başlarda uçmaktan çok korktu. Uçmaktan korkan normal bir insan için, pilot olmak hayal gibi gözükse de o hiç pes etmedi. Azmi ve takdire şayan gayretleriyle ilk olarak korkusunu yendi ve hayallerinin peşinden gitmeye devam etti. 2008 yılında Light Sport Pilot Sertifikasını aldı.

Ardından 2011 yılında adını “Dünyadaki İlk Kolsuz Pilot” olarak Guinness Rekorlar kitabına yazdırdı. Cox ERCO 415-C ile eğitimlerine başladı. Ercoupe, dümen pedalına sahip olmayan hafif bir spor uçak, pedalsız yapılan ve belgelenen çok az uçaktan biri. Cox’a kolaylık sağlaması açısından, bir ayağı ile Rudder’ı kontrol ederken bir ayağı ile de hızını ayarlayabileceği bir sistem mevcut.

Hayatınızı yeniden gözden geçirmemek için hiçbir sebep yok. Size engel olan herşeyi bir kenara bırakın. Gereksiz oyunları, faydasız arkadaşları, gereksiz gördüğünüz işleri, amacı olmayan eğlenceleri bırakın. Geleceğinize faydalı olacak aktiviteleri, size değer katacak ve yararlı olacak arkadaşları, işleri ve eğlenceleri hayatınıza dahil edin.

Düşünsene, kendini geliştirmek , değer katmak için sürekli çabalıyorsun ve yıllar sonra hesabı olmayan bir bankadan misliyle para çekiyorsun. Yani karşılığını fazlasıyla alabiliyorsun.

Müşterilerden birkaç olumsuz cümle duyduğumuzda veya çevrenizdeki yakınlarınız, arkadaşlarınız “o işi bırakıp daha yüksek gelirli bir işte çalış ”,”memur ol, yattığın yerden güzel para kazanırsın, sosyal güvencelerin daha çok olur” gibi cümleler söylediğinde hevesiniz hemen kaçı vermesin. Karalar bağlayıp başarısızlığınızı hemen kabul etmeyin.

Alacağınız kararlar tutarlı ve geleceğe dönük olsun. 1 gün 24 saat ve zaman geri alabilecek bir icat henüz gerçekleşmedi..

Jessica Cox, hayatınızdaki idollerinizden biri olabilir. Gerçekten azim ve hırs konusunda size güzel bir örnek oluşturabileceğini düşünüyorum. O da herkes gibi bir hayal kurmuş ama peşinden gitmeyi de başarmış. Sende başarabilirsin..

Sevgilerimle