ENGELSİZ HAVAALANI PROJESİ TÜM HAVAALANLARINA ZORUNLU

0
249
engelsiz havaalanı
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) genelgesiyle, ‘Engelsiz Havaalanı Projesi‘ kapsamında hasta, yaşlı veya engelli yolculara yönelik düzenlemeler ve sunulan hizmetler tüm havaalanları için zorunlu hale getirildi.

SHGM tarafından yayımlanan genelgeyle engelsiz havaalanı kuruluşu sertifikası almak için havacılık işletmelerinin kendi istekleriyle yaptıkları çalışmalar yasal bir düzenlemeye kavuşturuldu. Böylece yolcu memnuniyeti ve kolaylıkları kapsamında hasta, yaşlı veya engelli yolculara yönelik düzenlemeler ve sunulan hizmetler tüm havaalanları için zorunlu hale getirildi.

Düzenlemeyle bütün havaalanlarında bu konuda tüm tedbirlerin alınması, engelli yolcuların mağdur edilmemesi ve verilen hizmetlere ilişkin yolculara gerekli tüm kolaylığın sağlanarak, bu yolcuların eşit şartlarda seyahat edebilmesine yönelik imkanların, herhangi bir ek ücret alınmadan verilmesi planlanıyor.

PARK YERİ GENİŞLİĞİ 3.6 METRE OLACAK

Engelsiz havaalanı kapsamında, engelli yolcular için ayrılan park yeri genişliğinin, 2,4 metre olan normal genişlik yerine en az 3,6 metre olması, görme engelli veya kısmi görüşe sahip yolcular için terminale geçiş koridorlarına hissedilebilir yüzeyler konulması ve engelli yolcuların terminal içerisindeki diğer katlara ulaşımı için engelli asansörlerin kullanım imkanlarının artırılması gibi kolaylıkların yer alması öngörülüyor.

DAHA ÖNCEDE YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMIŞTI

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü(SHGM) tarafından yayımlanan Engelli veya Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Hava Yolu Yolcuları Talimatı(SHT-ENGELSİZ) kapsamında Engelsiz Havaalanı Projesi yürürlükten kaldırılmıştır.
24 Kasım 2015 tarihinde yayımlanan Talimat ile, engelli veya hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara verilecek hizmetlere ilişkin kural ve esaslar belirlendiğinden Engelsiz Havaalanı Projesi sonlandırılmıştır. 2009 yılından bu yana uygulanan proje kapsamında 3 adet havayoluna, 31 adet yer hizmetleri kuruluşuna, 8 adet terminal işletmecisine ve 33 adet havaalanında havaalanı işletmecisine olmak üzere toplam 75 adet “Engelsiz Havaalanı Kuruluşu” sertifikası verilmiştir.
Talimatın yayım tarihten itibaren proje sonlandırıldığından dolayı, yeni başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Engelsiz Havaalanı Kuruluşu” sertifikasına sahip kuruluşlara, 2016 yılı temditleri için son kez proje kapsamında indirim uygulanacaktır.
Engelsiz Havaalanı Kuruluşu sertifikası almak için havacılık işletmelerinin herhangi bir zorunluluk olmadan kendi inisiyatifleri ile gerçekleştirdikleri çalışmalar, SHT-ENGELSİZ Talimatı ile havayolunda tüm engellerin kaldırılmasına yönelik yasal bir düzenlemeye dönüştürülmüştür. Böylelikle Türk sivil havacılığında, engelli ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan yolculara verilecek hizmetlerin standart bir şekilde yürütülmesi hedeflenmektedir

 

 

https://www.airportist.com/engelsiz-havaalani-projesi-yururlukten-kaldirildi.html