EN BÜYÜK HURDA UÇAK HAFTASONU DENİZE GÖMÜLECEK

1
146

DALIŞ TURİZMİ İÇİN BATIRILAN EN BÜYÜK UÇAK OLACAK

Airportist/Kuşadası Güzelçamlı Plajı

kuşadası hurda uçak

Aydın Büyükşehir Belediyesi dalış turizmini geliştirmek ve daha cazip hale getirmek için Airbus A300F tipi kargo uçağını Kuşadası açıklarında batıracak.

hurda uçak birleştirme

Hurda uçak olarak satın alınan uçak önce parçalara ayrılmıştı. Tırlara yüklenen uçak parçaları Nisan ayının başında Kuşadası Güzelçamlı plajına getirildi. Burada birleştirme işlemlerine başlanan hurda uçak batırılmaya hazır hale geldi. Birleştirme işlemlerinin tamamlanmasıyla hurda uçak , batırılacağı tarih olan 4 haziran cumartesi gününü bekliyor.

Bu projeden bölge turizmi için bir milat olacağı düşünülüyor.

kuşadası a300

BATIRILAN EN BÜYÜK UÇAK 

Ülkemizde bir uçağın dalış turizmi için batırılması ilk değil, bugüne kadar üç küçük uçak bu amaçla batırıldı. Kuşadası açıklarına batırılacak olan 54 metre uzunluk, 44 metre kanat genişliğine sahip hurda A300f uçağı, batırılanların en büyüğü.
kuşadası dalış turizmi için batırılan uçak
Birleştirilen hurda uçak, denize dev vinçlerle indirilecek. Vinçlerle ön tarafından tutulan uçağın yerdeki kontrolünde bir büyük iş makinesi daha kullanılacak. Altına yüzer balonlar bağlanarak yüzdürülecek olan uçak, yüzer vince bağlanarak yine büyük bir römorkör tarafından çekilecek ve batırılacağı bölgeye getirilecek. Uçak 20-25 metre derinliğe gövdesinin üzerine indirilecek. Bu işlemler profesyonel dalgıçlar tarafından yapılacak ve yaklaşık 2.5 saat kadar sürecek.

kuşadası hurda uçak