EN AZ GELİŞMİŞ ÜLKELERE SİVİL HAVACILIK EĞİTİMİ

1
113

shgmTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) işbirliğinde En Az Gelişmiş Ülkelere yönelik sivil havacılık eğitim programı düzenlendi. 

SHGM, Türkiye’nin sivil havacılık alanında özellikle Afrika ülkelerine yönelik eğitim ve teknik destek programlarının hazırlanmasının, bu amaçla ICAO Teknik İşbirliği Bürosu ve AFCAC ile eşgüdüm yapılmasının faydalı olacağı belirterek sivil havacılık konularında En Az Gelişmiş Ülkelere eğitim verilmesi konusunda TİKA’dan destek talep etmişti. 

Bu kapsamda TİKA ve SHGM işbirliğinde En Az Gelişmiş Ülkeler Eğitim Programı adı altında düzenlenen eğitimlerin ilki Ankara’da gerçekleştirildi. Eğitime, Somali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad, Cibuti ve Moritanya’dan toplam 12 kişi katıldı. 

Eğitim programı, Havaalanı Sertifikasyonu, Emniyet, Güvenlik, Yer Hizmetleri ve SAFA/SANA olmak üzere beş ana başlık altında gerçekleştirildi. Katılımcılara teorik eğitimlerin yanı sıra havalimanı ziyaretleri ile sahadaki uygulamalar hakkında da bilgi verildi.
TİKA işbirliğinde düzenlenen eğitim programı ile 3 yıllık süreçte toplam 34 ülkeden 100’ü aşkın uzman personele eğitim verilmesi planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here