GÜNCEL SON HABERLER

Emirates, IATA Travel Pass Seyahat Cüzdanını Altı Kıtada Uygulayan İlk Havayolu Şirketi Oldu

89 / 100

Emirates, IATA Travel Pass Seyahat Cüzdanını Altı Kıtada Uygulayan İlk Havayolu Şirketi Oldu

Emirates, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA’nın dijital sağlık karnesi niteliğindeki Travel Pass’i (seyahat cüzdanı) tüm varış noktalarında yolcularının kullanımına sunarak bu çözümü altı kıtada uygulayan ilk havayolu şirketi oldu.

Aktarma merkezi konumundaki Dubai’den seçilen rotalara yapılan uçuşlarda Nisan ayında gerçekleşen başarılı denemelerin ardından, Emirates, IATA Travel Pass pilot uygulamasını Haziran ayında 12 rotayı dahil edecek şekilde kademeli olarak genişletti. Son olarak ise havayolu firması, bu çözümü global ağının tamamında uygulamaya almak üzere IATA ile bir sözleşme imzaladı.

Şu anda 50 farklı uçuş noktasından seyahat eden Emirates yolcularının kullanımına sunulmuş olan bu sistemin, Ekim itibarıyla 120’yi aşkın Emirates varış noktasının tümünde uygulamaya girmesi bekleniyor.

Emirates COO’su Adel Al Redha, konu hakkında verdiği demeçlerde şu bilgileri paylaştı: “Emirates, IATA Travel Pass gibi teknolojik ürün ve çözümlere yatırım yapmaya devam ediyor; bu sayede, yolcularımıza sorunsuz bir yolculuk ve temassız deneyim imkânları sunarken, havayolu ekiplerimizin de belge kontrollerini daha hızlı bir şekilde ve yasal zorunluluklara uygun olarak gerçekleştirmelerini sağlıyoruz.”

Adel Al Redha sözlerine şöyle devam etti: “IATA Travel Pass konusunda pilot denemelerin ilk günlerinden tamamen uygulamaya geçilen ana kadarki süreçte IATA ile işbirliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayız. Seyahat severler için daha da güvenli ve sorunsuz yolculuklar sağlamak adına çözümün geliştirilmesi konusunda IATA ile yakından çalışmaya devam edeceğiz.”

Operasyon, Emniyet ve Güvenlikten sorumlu IATA Kıdemli Başkan Yardımcısı Nick Careen ise şu yorumlarda bulundu: “Emirates’in IATA Travel Pass global uçuş ağı kapsamında kullanıma sunması, bu çözümün seyahat için gerekli karmaşık ve adeta labirente dönüşmüş sağlık kriterlerinin yönetiminde kilit öneme sahip bir araç rolünü daha da pekiştirdi. Yolcularına güvenli ve otomatik bir süreç üzerinden bu kriterleri açıklığa kavuşturmak, yönetmek ve işleme tabi tutmak konusunda tek bir noktadan hizmet verilmesi sayesinde yolcular, otomatik süreçlerden yararlanmak suretiyle havalimanında uçuşa hazır halde gelebiliyorlar. Böylece, belge kontrolleri için kuyruğa girmek ve kalabalığın arasında beklemek gibi zorluklar bertaraf edilebiliyor. Bu çözüm, seyahat edenlerin, havayollarının, havalimanlarının ve devletlerin faydasına olacaktır.”

IATA Travel Pass’in  önemli özellikleri

* Seyahatle ilgili en güncel zorunluluklara ilişkin bilgi havuzu: Yolcuların yolculuklarına ilişkin seyahat, test ve aşı şartlarına dair doğru bilgilere erişmesini mümkün kılmaktadır.

* Test merkezlerinin kayıt altına alınması: Yolcuların, kalkış noktalarındaki onaylı COVID-19 test merkezlerine erişmelerini mümkün kılarak varış noktalarında aranan şartları karşılamalarını sağlamaktadır.

* Dijital dokümantasyon: Uygulama sayesinde yolcular, seyahat belgelerini dijital ortamda yönetebileceklerdir. Bu süreç, test sonuçlarının ve aşı belgelerinin doğrudan yetkilendirilmiş laboratuvarlardan ve test merkezlerinden alınmasından itibaren başlar ve bu belgelerin seyahati kolaylaştırmak adına ilgili makamlara ve havayolu firmalarına güvenli ortamda ve kolaylıkla sunulmasıyla son bulur.

Seyahat severler artık, IATA Travel Pass uygulaması üzerinden 1.500’ü aşkın COVID-19 test laboratuvarına erişim sağlayabiliyor ve bu sayı gün geçtikçe artıyor. AB ve Birleşik Krallık vatandaşları, kendi aşı belgelerini uygulama üzerinden kaydedebiliyor. Daha geniş kapsamda doğrulanmış dijital seyahat belgelerinin uygulamaya aktarılması veya yüklenmesi için çalışmalar ise devam etmektedir. Seyahat edenler, uygulamayı cihazlarına indirebilir ve pasaportlarını kullanarak dijital kimliklerini oluşturmak suretiyle uygulamaya kaydolabilir. Tüm özelliklere dair ayrıntılı videolar ve bilgiler aşağıdaki linkte yer almaktadır: 

https://www.emirates.com/tr/turkish/experience/contactless-journey/

Uygulamada yapılması planlanan iyileştirmeler sayesinde, yolcuların dijital seyahat belgelerini (örneğin COVID aşısı sertifikaları ve test sonuçları) havalimanına varmadan paylaşmaları da mümkün olacak. Bu paylaşımlar, havalimanında sorunsuz ve kargaşadan uzak bir deneyimin sunulması için Emirates’in check-in sistemlerine güvenli bir şekilde ve otomatik olarak işlenecektir.

Emirates Hakkında:

Emirates, dünyayı global merkezi olan Dubai aracılığıyla birbirine bağlayan, dünyanın en hızlı büyüyen havayolu şirketlerinden biridir. Emirates, bugüne kadar 500’ün üzerinde uluslararası ödül kazandı. Modern, verimli ve rahat uçaklarıyla 1987 yılından beri Türkiye’deki yolcularını Dubai üzerinden dünyaya bağlıyor. Emirates’in sektörde bir ilk olma özelliği taşıyan ve ücretsiz olarak sunduğu ‘Çoklu Risk İçeren Seyahat Sigortası’ sayesinde yolcular, dünyanın neresinde olursa olsun ekstra güvenli bir seyahat deneyimi yaşıyor. Emirates, 1 Ekim’den itibaren ikonik çift katlı süperjumbo Airbus A380 ve Boeing 777- 300ER uçakları ile İstanbul Havalimanı’ndan haftada toplam 17 sefer gerçekleştirecek.

Detaylı bilgi için: www.emirates.com.tr

travel pass
travel pass
Emirates, IATA Travel Pass Seyahat Cüzdanını Altı Kıtada Uygulayan İlk Havayolu Şirketi Oldu
Zeynep Kali
İstanbul Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı mezunu. 15 Yıl Havacılık sektöründe çalıştı. Uçakları,yolcuları ve yolculukları çok sever. Farklı insanlar tanımak,tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak en hoşlandığı şeydir. Bir kız çocuğu annesidir. Sitemizin Yazı İşleri Müdürüdür

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER