Dünyanın ilk uzaktan yönetilen hava trafik kulesi

0
80

isveç kule

Dünyada ilk kez, yüksek teknoloji video ve sensör ekipmanlarıyla donatılmış, hava trafik kontrolörlerinin 100km uzaktan kumanda edebildiği bir sistemle inişleri ve kalkışları yönettiği kule, İsveç’in  Örnsköldsvik, havaalanında kullanıldı. Saab tarafından geliştirilen teknoloji sayesinde küçük bütçelerle işletilen küçük havaalanlarını tek bir merkezden yönetmeyi sağlayarak, eğitim, kriz durumlarında müdahele, kule bakım ve yenileme gibi masraflar  için seçenekler sağlayacak

Mevcut havalimanlarının kontrol ihtiyaçlarını karşılayacak,geleceğin havalimanlarının ihtiyaçları düşünülerek tasarlanan, Saab Uzaktan Kule Sistemi (RTS) iki önemli bileşeni var. İlk olarak, pistin  kendisi yüksek çözünürlüklü kameralar, mikrofonlar, sinyal lambaları ve meteorolojik sensörlerle donatılıyor.

Tüm bu bilgiler,kontrolörlerin doğrudan hava trafiğini geleneksel olarak yönettiği, havaalanından uzak bir mesafede inşa edebilecek  Uzak Kule Merkezi’ne (RTC), gönderilir. RTC de,havaalanındaki 360 derece pencere yerine,360 derecelik bir LCD ekrana yansıtılan görüntü ile, yüksek teknoloji ürünü medya odası dizayn edilir.

İsveçte RTC ‘nin çalışmasına bu yıl sonbaharda başlaması bekleniyor , İsveç’te iki uzaktan havalimanı, hava trafiğini yönlendirmek için onaylanmıştır. Teorik olarak bu sistemle, küçük havaalanlarının kuleleri,verimli bir şekilde birlikte tek bir uzaktan kumanda merkezinde, havaalanlarını gruplayarak, hava meydanları uçuş sınırlaması yapmadan ya da  tamamen kapatmak gerekmeden kullanılabilecek.

Avustralya ve Norveç’te Saab sistemini test ediyor, yakında kullanımını başlatmaları planlanıyor.