Dünyanın En Gizemli 10 Uçak Kaybolma ve Düşme Olayı

0
91

Havacılık tarihi boyunca yaşanan en gizemli uçak kaybolma olayları ve gizemi çözülemeyen uçak kazalarının ilk 10’u:

10 – Yerkürenin etrafını dolaştığı sırada Amelia Earhart’ın kaybolması

Amerikan havacılığının öncülerinden olan Amelia Earhart ve navigatörü Fred Noonan, 2 Temmuz 1937 tarihinde Lockheed Electrao uçağıyla dünyanın etrafını dolaşmaya çalışırken  kayboldu.

Atlantik üzerinden tek başına uçan ilk kadın olan Earhart, Orta Pasifik Okyanusu’ndaki Howland Adası yakınlarında kaybolmuştu.

Earhart başına gelenlerle ilgili teoriler o zamandan beri araştırmacıları büyüledi. Sadece yakıtı bittiği için denize düştüğünü düşünenler de var,  Franklin D Roosevelt’in casusu olduğunu ve Japonlar tarafından esir alındığını düşünenler de var.

Bazıları ise o uçuştan sağ kurtulduğunu ve New Jersey’e taşınarak ismini değiştirdiğini düşünüyor. Ve tabii ki, uzaylılar tarafından kaçırıldığı teorisi de mevcut.

9 – Glenn Miller’ın Hava Kuvvetlerine ait uçakla Manş üzerinde kaybolması

Efsanevi big-band müzisyeni Glenn Miller 1944 yazında Müttefik kuvvetler için İngiltere’de Amerikan Ordusu Hava Kuvvetleri Bandosuyla bir dizi performans verdi. 14 Aralık 1944 gecesi Bedford yakınlarındaki Milton Ernest ‘ta geçirdiği geceden sonra ertesi gün Fransa’daki askerler için çalmak üzere Paris’e uçtu. RAF Twinwood Farm’dan havalanan uçak Manş üzerinde kayboldu.
Tek motorlu uçağın kaderi hakkında zaman içinde birçok teori üretilmiş. Bazı araştırmalar  uçağın bir ‘dost ateşi’ne yakalandığını ve vurulduğunu söylüyor.
Ama Alman gazetesi Bild’den bir gazeteci Udo Ulfkotte, daha müstehcen ve daha az inandırıcı bir teori ile ortaya çıktı ve Miller’ın aslında Fransa’ya vardığını ve Paris’te bir genelevde kalp krizi sonucu öldüğünü iddia etti.

8 – Uçuş 19 ve Bermuda üçgeni

1945 5 Aralık günü öğleden sonra, altı uçak havaya kayboldu ve Bermuda Şeytan Üçgeni efsanesi başladı.
Deneyimli uçuş eğitmeni Charles Taylor liderliğindeki beş Navy Avenger uçağı bir eğitim uçuşu için Fort Lauderdale, Florida’dan kalkış yaptı.
Kalkıştan bir buçuk saat kadar sonra, pilotlar şaşkın haldeydi ve altlarında bulunan yeri tanımadıklarını bildirmişlerdi.
Taylor telsizden Fort Lauderdale Askeri Hava İstasyonuna her iki pusulanın da çalışmadığını söyledi.
Hava İstasyonu kontrolörlerin çabalarına rağmen, ekip yönünü bulamadı. Hava kötüleşti uçaklar karayı bulamadı ve 14 havacı ve mürettebatın ölümüyle sonuçlanan olayda denize düştükleri varsayıldı.
Tuhaf olan bir başka olayda bu olaya bağlantılı yaşandı. Kaybolan eğitim uçaklarını aramak üzere PBM Mariner’den 07:30 da havalanan deniz uçağından da bir daha haber alınamadı ve 13 mürettebatı ölmüş sayıldı.

7 – Stardust ve gizemli Mors kodu

İngiliz Güney Amerika Havayollarına ait , Lancaster bombardıman uçağının bir sivil versiyonu olan Star Dust uçağı, Buenos Aires Arjantin’den Şili’nin Santiago şehrine yaptığı  bir uçuş sırasında kayboldu ve ardında pek çok cevapsız soruyu bıraktı.

Seçkin bir hava kuvvetleri pilotu olan Reginald Cook, İngiliz Güney Amerika Havayolları’na (BSAA) ait uçakla, 2 Ağustos 1947 günü saat 13.46’da  Buenos Aires’ten kalktı ve Andes dağlarına yöneldi.

Uçak hiçbir zaman hedefine ulaşamadı, ama telsiz operatörü son bir şifreli mors kodu mesajı göndermeyi başardı – kod  “STENDEC”  idi.

Şifreli son mesajın anlamı ve uçağa ne olduğu hakkında teoriler yıllar içinde büyüdü; UFO saldırıları, sabotaj ve bir yolcu tarafından taşınan diplomatik belgeleri yok etmek uçuşun kasıtlı olarak patlatılması da dahil pek çok teori üretildi.

Star Dust 50 yıl sonra, iki Arjantinli dağcının motor parçaları ve giyim eşyaları bulmasıyla ortaya çıktı. Uçaktan geriye kalan enkazın tamamı 2000 yılında çıkarıldı.

6-Bermuda Üçgeninde kaybolan Star Tiger

İkinci BSAA uçağı, Star Tiger, 30 Ocak 1948 tarihinde Santa Maria’dan Bermuda‘ya giderken kayboldu.

İkinci Dünya Savaşı kahramanı Hava Mareşal Sir Arthur Coningham dahil 25 yolcusunu almak için, güçlü rüzgarların olduğu bir havada 12 saatlik bir yolculuğa çıktıklarında, rüzgarlardan kaçmak için  düşük irtifada ve bir Lancastrian uçağını takip ederek uçuyorlardı .

Bermuda’ya kalan yakıtla ulaşmak için bir fırtınanın içinden uçmak zorunda kaldılar. Gözcü uçağı öğleden sonra sağ salim indi ancak Star Tiger ‘dan bir daha haber alınamadı.

Düşük irtifa dikkate alınarak, kuvvetli ani rüzgarlarla denize düştüğü ya da uzun uçuşun yorgunluğu ile birlikte hatalı altimetrenin suya düşmelerine neden olabildiği düşünülmekte.

5 – Uçuş 191’in  gizemi

Bu gizem sadece tek bir uçuş için geçerli değil, bu sayı ile ilgili 40 yıl içinde yaşanan bir dizi olay var.

Amerikan havacılık tarihinin en ölümcül uçak kazalarından biri olan, 1979 yılında 258 yolcu ve 13 mürettebatın öldüğü, Chicago O’Hare Uluslararası Havaalanı’ndan kalktıktan hemen sonra düşen American Airlines 191 numaralı uçuşu.

Diğer 191 numaralı uçuşlardan biri 1967 yılında test uçuşu sırasında düşen ve pilotu ölen  X-15 uçağı ve 2012 yılında JetBlue 191 uçuşunun kaptanının iddiaya göre panik atak geçirerek uçağın düşmesine sebep olması var.  Bazı batıl inançlı havayolları uçuş numarası olarak 191’i kullanmıyor.

4-Star Ariel Uçağının kaybolması

Yine başka bir BSAA uçağı, Star Ariel, 17 Ocak 1949 tarihinde Bermuda’dan Jamaika’ya yaptığı uçuş sırasında kayboldu.
Bu uçakta Star Tiger benzeri bir uçaktı ancak açık gökyüzünde ve hiçbir türbülans durumu olmadan yol alırken uçuş boyunca iletişim sorunlarıyla boğuştu.
Varış noktasına ulaşamayan uçağın,  20 yolcu ve mürettebatının aranmasına 25 Ocak’ta son verildi ve hiçbirine ulaşılamadı.
Bir soruşturma kaza nedeni bilinmeden sonuçlandı ama BSSA eski müdürü Don Bennett, Star Tiger ve Star Ariel’in “bilinen savaş kayıtlı sabotajcı.” tarafından sabote edildiğini iddia etti ayrıca Başbakan Clement Attlee’nin soruşturmayı bizzat kendi emriyle kapattığını söyledi.

3 – And Dağlarında Uçuş 571 Felaketi 

Uruguay Hava Kuvvetleri’nden kiralanan ve Montevideo Rugby takımı ve mürettebat dahil 45 yolcu taşıyan uçak kötü hava şartları sebebiyle And dağlarınına çarptı.

Uçaktaki 45 kişinin 12’si kazada öldü.

Altı kişi kazadan sonraki günlerde , sekiz kişi ise barınak olarak kullandıkları uçağın enkazı üzerine bir çığ düşmesi sonucunda öldü.

Geri kalan 16 yolcu ölü arkadaşlarının cesetlerinden beslenerek hayatta kalmayı başardı.

Kazanın üzerinden 72 gün geçmesine rağmen bulunamamışlardı, yolculardan ikisi on gün dağlık arazi üzerinde trekking yaptı ve sonunda   Şilili bir satıcı ile karşılaştılar , satıcı onlara yiyecek verdi ve yetkilileri alarma geçirdi.

Hikaye 1993 yılında “Alive” filmi ile ölümsüzleştirdi.

2-Mısır Havayolları 990 Uçuşu

31 Ekim 1999 tarihinde New York’taki John F. Kennedy Uluslararası Havaalanından Kahire’ye gitmek üzere kalkan Mısır Havayolları’nın 990 uçuşu Massachusetts güneyinde Atlantik Okyanusuna düştü.
Boeing 767 tipi uçakta 217 yolcu ve mürettebat öldü.
Gamil el-Batouty, uçuşun yardımcı pilotu, uçakta bir yolcu olan Mısır Havayolları yöneticisi tarafından cinsel tacizle suçlanmıştı. Havayolunun pilot grup başkanı Hatem Rushdy,  el-Batouty’ye bunun “son uçuşu” olacağını söyledi – Yardımcı pilot ” Bu sizin için de son uçuş” diye cevap verdi.
Pilot tuvaleti kullanmak için kalktığında, uçuş kaydedici kayıtlarında El-Batouty’nin “Ben Allah’a güveniyorum” diyerek otopilotu kapattığı ve dalışa geçtiği duyuluyor. Kaptan kokpite geri döndüğünde uçağı dalış pozisyonundan çıkarmaya çalışıyor ancak başaramıyor.
ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu kazanın el-Batouty’nin eylemi sonucunda olduğunu, başka bir neden tespit edilemediğine hükmetti.

1- Air France 447 Uçuşu

1 Haziran 2009 tarihinde Fransız havayolları şirketi Air France’ın Rio – Paris seferini gerçekleştiren uçağı, Atlas Okyanusu üzerinde 228 kişiyle birlikte kayboldu. Kaza ile ilgili olarak, pilotların yardım çağrısında bulunmaması kayıp sonrası arama çalışmalarını güçleştirdi. 2009 tarihinde, Brezilya Hava Kuvvetleri 41 cesede ulaşıldığını duyurdu.

27 Mayıs 2011 tarihinde uçağın kara kutularının çözümlenmesinden sonra yapılan açıklamada ise, baş pilotun uçağın düşüşü sırasında kokpitte olmadığı ve uçağın düşüşüne müdahale edemediği açıklandı. Kazayı soruşturan BAE; uçağın okyanusa çakılmasının 3 dakika 30 saniye sürdüğü, baş pilotun ise uçağın düşüşe başlamasından 1,5 dakika sonra kokpite girdiğini açıkladı. Ayrıca düşüş sırasında uçağı kumanda eden yardımcı pilotların, hız göstergelerinde arıza olduğu ve göstergelerin yanlış veri aktardığını tespit ettikleri belirtildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here