DÜNYADAKİ EN İYİ ON HAVACILIK MÜZESİ

0
139

Havacılık meraklılarının ilgisini çekecek dünyanın en iyi 10 havacılık müzesi:

1. Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi (Washington, DC)
2. Imperial War Museum Duxford (Duxford, UK)
3. Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Ulusal Müzesi (Ohio, ABD)
4. Havacılığın Geleceği Merkezi ve Boeing Tour (Washington, ABD)
5. Fransız Hava ve Uzay Müzesi (Le Bourget, Fransa)
6. Ukrayna Devlet Havacılık Müzesi (Kiev, Ukrayna)
7. Pima Air & Uzay Müzesi (Arizona, Amerika Birleşik Devletleri)
8. Polonya Havacılık Müzesi (Krakow, Polonya)
9. Çin Havacılık Müzesi (Pekin)
10. Kanada Havacılık ve Uzay Müzesi (Ottawa, Kanada)

Bu müzelerden her hangi birine yolunuz düşerse, havacılığın tarihi ve yaşanan gelişmeler ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.Ayrıca ülkemizde bulunan iki havacılık müzesi de ziyaretçilerini beklemektedir.

havacılık müzesi1

İstanbul Havacılık Müzesi (Hava Kuvvetleri Müzesi)

1971-1978 yılları arasında İzmir Cumaovası Sivil Havaalanında faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk hava müzesi, yerinin elverişsizliği nedeniyle ziyaretçi çekmeyince ulaşım kolaylıkları ve ilk hava birliğinin kurulduğu yer olması nedeniyle müze için daha uygun bir yer olduğu tespit edilen Yeşilköy‘e müzenin taşınması ile oluşmuştur. Müze binası inşaatı 1977 yılında başlamış, 16 Ekim 1985 tarihinde ziyarete açılmıştır.

Uçak hangarında ve açık alanda Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmış çeşitli uçaklar ve helikopterler; Anılar Salonu’nda havacılık tarihi ile özdeşleşmiş insanlara ait hatıra eşyalar; Motor reyonunda pervaneli ve jet uçaklara ait muhtelif motorlar; Silahlar Salonu’nda havacılık tarihinde kullanılmış ve günümüzde kullanılan çeşitli silahlar ve akrotimin Türkiye’de gelişimine ilişkin bilgiler, Kıyafetler Salonu’nda Osmanlı havacılarından günümüze kadar havacıların kullandığı kıyafetlerin imitasyonları ziyaretçilere sunulmaktadır. https://www.hho.edu.tr/muze/muze.htm

Müzenin bünyesinde bir kütüphane (izinli araştırmacılara) , konferans (sinema) salonu, kafeterya, hediyelik eşya satış reyonu bulunmaktadır.

Müze; Pazartesi günü hariç, hafta içi 09.00–16.00,hafta sonları ve tatil günleri 09.00–17.00 saatleri arası ziyarete açıktır

 

Eskişehir Hava Müzesi

1988 yılında ağırlıkla, 1.Hava İkmal ve Bakım Komutanlığı elinde bulunan uçakların restore edilerek sergilenmesi sonucu oluşturulmuştur. Ankara-İstanbul yolu üzerinde bulunan müze açık hava müzesi şeklinde olup Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü‘nün karşısındadır. Müzenin yönetimi 24 Eylül 2011 tarihinde yapılan protokolle Anadolu Üniversitesi’ne devredilmiştir. Müzenin toplam alanı 39.000 m2‘dir.

Müzenin açık alanında, çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları ayrıca bir adet polis helikopteri yer almakta, kapalı mekanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve uçak motorları sergilenmektedir.

Bir kargo uçağı ise, kafeterya şekline dönüştürülmüştür; fakat şu an kafeterya kaldırılıp ofise çevirilmiştir. 20 yılı aşkın süredir restore edilerek korunmaktadır.