GÜNCEL SON HABERLER

Dünya havacılığı kötüye giderken, Etiyopya Havayolları nasıl yükselişte?

Dünyadaki binlerce havayolu son birkaç aydır uçmadı. Yüksek maliyetli havayollarından düşük maliyetli uçuşlara kadar, uluslararası, bölgesel ve hatta ulusal yollar iptal edildiği için uçaklar yere indirildi.

Ancak daha toparlanma başlamadan herkesin iflasları konuştuğu bir ortamda Etiyopya Havayolları Grubu sürpriz bir açıklama yaptı. 

5 Mayıs’taki bir röportajda şirket CEO’su Tewolde GebreMariam, Grubun iflas etmiş havayollarını canlandırmak için Mauritius ve Güney Afrika ile görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

“Mauritius hükümeti, Etiyopya Havayolları ile bu işi yeniden başlatmayı düşünüyor. Tartışmanın başlangıç ​​noktasında ne tür bir ortaklık veya ortak girişim olacağını görmek istiyoruz.” 

Güney Afrika ile ilgili henüz bir teklif olmamasına rağmen, GebreMariam Etiyopya’nın ülkenin iflas havayolunu canlandırmak için müzakereler yapmaya istekli olduğunu söyledi. 

Görünüşe göre COVID-19 salgını, Etiyopya Havayolları’na 2025 yılına kadar Afrika’nın önde gelen havayolu olma vizyonunu takip etme fırsatı verdi.

Ocak 2018’de Etiyopya, Zambia Airways’in yüzde 45 hissesini satın aldı ve Gana Airways’in canlanması için görüşmelerde bulundu. Etiyopya ayrıca Malawian Havayolları işletmektedir ve Togo’daki özel ASKY Havayolları ile ortaktır.

Afrika’nın en büyük havayolları koronavirüsün yıkıcı ekonomik etkisi altında. Kıtadaki altıncı en büyük havayolu şirketi Kenya Airways, hükümetten iflas etmekten kaçınmak ve 3.900 çalışanın işlerini korumak için acil bir kurtarma talebinde bulundu. Temmuz 2019’da Kenya parlamentosu, özelleştirildikten 23 yıl sonra havayolunu yeniden millileştirmek için oy kullandı. 

CEO’nun havayolunun Haziran 2020’de sona eren cari mali yılda bilet satışlarında bir milyar ABD doları kaybedeceğini açıkladığı da göz önünde bulundurulduğunda, Etiyopya’nın duyurusu cesur bir hamle.

Etiyopa Havayolları ölümlü Boeing 737Max kazasının ardından kendine olan güvenini tazeliyor.

Kazadan kısa bir süre sonra yapılan resmi açıklamada CEO, “Afrika kıtasındaki en büyük havacılık grubu olarak Afrika’nın Yeni Ruhu’nu temsil ediyoruz ve ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.

Havacılık uzmanları, 75 yaşındaki Etiyopya Havayollarının Afrika’nın mücadele eden havayollarının yükünü hafifletmeye yardımcı olmak için hem filoya hem de yönetim kapasitesine sahip olduğunu söylüyor.

2017-2018 mali yılında, Etiyopya’nın kıtadaki diğer havayollarından daha fazla 111 uçağı vardı ve dünyadaki 106 varış noktasına uçtu. Ayrıca, sürekli olarak Afrika’da kâr sağlayan birkaç havayolundan biri oldu.

Etiyopya, Mart 2019 itibariyle şu anda 5,4 yaşında olan Afrika’nın en genç filosunu modernize etmek için büyük yatırım yaptı. British Airways, United Airlines ve American Airlines için ortalama 13,5 yıl, 15 yıl ve 10,7 yılın üzerinde, sırasıyla.

Seyahat edenler Etiyopya’yı dünya standartlarında hizmetlerinden ötürü övgüde bulunuyorlar. Bu da birçok Afrika havayolu şirketinin hala ulaşamayacağı ABD ve Avrupa’daki bazı destinasyonlara kabul edilmesinden kaynaklanıyor. Ethiopian Airlines, 2011 yılında Star Alliance’a katıldı ve daha fazla uluslararası rotaya erişim ve ortak havayolları ile işbirliği sağladı.

Havayolu şirketi, verimli hizmet sunumu, geniş uçuş ağı, iyi güvenlik kaydı ve uygun fiyatlı biletlere atfedilen Skytrax Dünya Havayolu Ödülleri’nde 2018’de çalışan ikinci yıl için Afrika’daki En İyi Havayolu seçildi.

Mevcut verilere göre, küresel hava taşımacılığı kapasitesi yüzde 70 oranında azaldı, bu da ilaç ithalatını ve bozulabilir ürünlerin ihracatını büyük ölçüde etkiledi. Örneğin, Kenya’nın bozulabilir ihracatı haftada 5.000 tondan 1.800 tona düştü. Kargo kapasitesindeki bu ciddi düşüş, Afrika’nın başkentlerinden uluslararası yolcu uçuşlarının durdurulmasına da bağlanıyor. 

Ekstra kapasitesinden yararlanan Etiyopya, yolcu taşımak için yolcu uçaklarındaki koltukları kaldırarak Afrika ülkelerinin hem ihracat hem de ithalat taleplerini karşılamasına yardımcı olmaya çalışıyor. Havacılık uzmanları, COVID-19 salgını sonrasında bu işbirliklerinin katma değer yaratacağı düşüncesinde.

Similar Articles

Comments

SOSYAL MEDYA

POPULER HABERLER