Drone Sorununa %100 Yerli Çözüm

0
105

görünmez hava sahasıArtık gece yada gündüz dronlara geçit yok

Canbay System , Havalimanı ve çevresinde gece ya da gündüz uçan nesnelerin tespiti için görüntü işleme teknolojileri ile geliştirmiş olduğu bir projesi bulunmakta.

görünmez hava sahası 1

Bu konudaki tanıtım yazıları…

Drone sorununun yasaklamalarla çözülemeyeceğini düşünüyoruz. Günümüzde drone lar programlanarak uzaktan kumanda edilmeden istenilen noktaya gönderilebiliyor. Buda maalesef güvenlik anlamında saldırılarda büyük bir açık oluşturmakta.

Gümünüzde 15KG kadar yük taşıyabilen ve çok kolay sahip olunabilen Drone’lar Kaçakçılıkta dâhil birçok yasadışı işlerde kullanılmakta.

Istanbul Teknokent ve Istanbul Üniversitesi ile yaklaşık 17 aydır üzerinde çalıştığımız projemizde Havalimanı çevresine görünmeyen bir sınır çizerek bu sınır çizgisini ihlal eden uçan nesneleri tanımlayıp risk kategorisine ayırabiliyoruz. Bu teknoloji ile korunacak alanın büyüklüğü ne olursa olsun bu teknolojiyi uygulayabilmekteyiz. Korunacak alan ister Sabiha Gökçen Havalimanı olsun isterse başka ilimizde küçük bir havalimanı olsun bu sistem uygulanabiliyor.

Proje uygulanacak alana özgü özel olarak tasarlanıyor. Sistem görüntü işleme teknolojileri ile uçan nesnelerin dışında boş arazilerde oluşan hareketleri de yapay zekâ öğrenme teknolojilerini kullanarak riskli bir hareket olup olmadığını ayırt edebiliyor. Drone’un az hata payı ile Koordinatları tespit edilebilmektedir.

Şu anda devam eden ARGE çalışmalarımızda tespit edilen Drone tipi uçan nesneleri Radyo Frekans ve Lazer Teknolojileri kullanarak indirmeye odaklanmış durumdayız. Çalışmalarımız  %100 Yerli kaynaklar ile gerçekleştirilmiş uygulamalardır.

Projemize ilk aşamada yerli yatırımcı arayışı içerisindeyiz bunu bulamamamız durumunda yurtdışı kaynaklara yönelicez fakat dünyada bu anlamda bizim gibi çözüm sunan başka bir ARGE çalışması bulunmamaktadır. Bizim gönlümüzden geçen Bu projeyi Yerli Havalanı Yönetici Şirketlerle yapmak

Projeye ortak olacak ya da uygulamacı kuruluşun dünyada bu konuda çok ses getireceğine inanıyoruz

Projemiz ile ilgilenen kurum ya da kuruluşlar bizimle irtibata geçerek daha fazla bilgi alabilirler.