DHMİ’DEN İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NA YÖNELİK EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

0
184

DHMİ’DEN İSTANBUL YENİ HAVALİMANI’NA YÖNELİK EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

 

DHMI , 29 Ekim’deki büyük açılışta hiçbir aksaklığa meydan verilmemesi için tüm DHMİ camiası seferberlik bilinci ve ruhuyla çaba gösteriyor. Bu anlayışla hareket eden tüm birimler İGA ve diğer paydaşlarla koordinasyon içinde gerekli çalışmaları yürütüyor.

Büyük açılış öncesinde çok önem verilen bir alan da eğitim. Yeni Havalimanında DHMİ çatısı altında görev yapacak personel ile İGA çalışanlarına yönelik faaliyetleri özetlemek gerekirse:

  • Hava seyrüsefer hizmetleri, işletme, inşaat, bilgi teknolojileri ve elektronik altyapının tamamlanmasına yönelik faaliyet, eğitim ve testler 7/24 esasına göre titiz bir şekilde tamamlandı, bazı eğitimler ise devam ediyor.
  • Bu kapsamda; AHL’den yeni havalimanına geçecek olan personelin, ILS, radar, VOR eğitimleri tamamlandı. Yeni atanacak personele ayrıca Hava trafik güvenliği elektronik personeli (ATSEP) eğitimi verilecek.
  • İstanbul’da düzenlenen temel ATC kurslarında 125 ilave kontrolör yetiştirilerek İstanbul kontrolör sayı 335 e çıkarıldı, yeni havalimanında hava trafik kontrol hizmeti verecek personelin eurocontrol bretigny deney merkezinde gerçek zamanlı simülasyonlarını başarıyla bitirdi.
  • DHMİ imkânlarıyla geliştirilen atcTRsim simülatörleriyle kule ve yaklaşma kontrol çalışmalarıyla hazırlıklarımız tamamlandı. Açılışta saatte 70 takiben, 80 ve günde ortalama 1600 uçuşu kontrol edecek kontrolörler göreve hazır şekilde, sabırsızlıkla açılışı bekliyor.
  • Öte yandan DHMİ Havacılık Akademi’si tarafından İGA personeline yönelik eğitim programlarıda yoğun şekilde devam ediyor.
  • DHMİ İstanbul Yeni Havalimanı’na yönelik 04 Mayıs 2018 tarihinde başlayıp devam eden eğitim faaliyetlerinde MEB talim terbiye kurulu ve SHGM onaylı 15 ayrı eğitim başlığı altında 91 ayrı sınıfta 1861 sertifikalık eğitim gerçekleştirildi.
  • 43 ayrı sınıfta 850 personel ile 26 Eylül’de başlayan çeşitli dallardaki eğitimler, 04 Ekim 2018 tarihinde sona erecek.  Açılış tarihi olan 29 Ekim 2018’e kadar da yaklaşık 100 ayrı eğitim sınıfında 2000 sertifikalık eğitim faaliyeti planlanmış bulunuyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here