DHMİ GENEL MÜDÜRÜ OCAK “BÜYÜK HEDEFLERİM VAR, BUNLARI BİRLİKTE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

0
187

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Sayın Funda Ocak, 30 yıldır görev yaptığı DHMİ’ ye adım attığı günden bu yana çalışmaya hayallerle başladığını bildirerek, “Şimdi yeni bir hayalimiz var, sahip olduğumuz birikimi, yurt dışında ülkelere ve bu ülkelerin firmalarına öğretmek.” dedi.

 

DHMİ Genel Müdürlüğü görevini devraldıktan sonra açıklamalarda bulunan Ocak, devlette 38 yıldır, DHMİ Genel Müdürlüğünde ise 30 yıldır görev yaptığını söyledi.

 

Ocak, “Mensubu olmakla gurur duyduğum ve her kademesinde görev yaptığım bu büyük camiada, ilk kadın genel müdür olarak görev almanın onuru ve mutluluğu içerisindeyim. Beni bu şerefli ve önemli göreve layık gören Sayın Bakanımıza, Başbakanımıza ve bu atamayı yüksek olurlarıyla tasvip eden Sayın Cumhurbaşkanımıza en içten şükranlarımı arz etmeyi görev sayıyorum.” diye konuştu.

 

DHMİ Genel Müdürlüğüne adım attığı günden bu yana çalışmaya hayallerle başladığını dile getiren Ocak, “Bu hayallerin önünü açan da Başbakanımız Binali Yıldırım oldu. Başkaları bu hayallere inanmadı, o inandı, destekledi ve bu hayalleri gerçekleştirmede bizi yüreklendirdi, koyduğu vizyonla gerçekten de çok iyi noktalara geldik.” ifadelerini kullandı.

 

Hayallerinin, başta kimsenin cesaret edemediği Yap-İşlet-Devret (YİD) modelini hayata geçirmek olduğunu anlatan Ocak, bugünlere gelmenin kolay olmadığını, “devlet özelleşiyor”, “devlet satılıyor” diye eleştirilerin geldiğini ve büyük bir direnç oluştuğunu kaydetti.

 

Söz konusu modelle özel sektöre imkân tanıyarak, yeni finansman modellerini hayata geçirdiklerini dile getiren Ocak, DHMİ Genel Müdürlüğüne yeni rakipler yarattıklarını, rekabetin kendilerinin de önünü açtığını söyledi.

 

Ocak, bu modelle özel sektörde yer alan işletmecilere havacılığı öğrettiklerini, özel sektörden de ticareti öğrendiklerini ifade ederek, “Karşılıklı sinerji yarattık. Bütün bunlar bir devrimdi. Bu devrimin ikinci hayal basamağı kısmi özelleştirmelerdi. Bunlarla ilgili de yine Başbakanımızın desteğiyle kanuni düzenlemelerimizi yaptık. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra YİD ile özel sektöre yaptırdığımız tesisleri, yeniden kira karşılığı verdik. Yeni dönemlere imza attık.” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Yeni bir hayalimiz var”

 

Yeni hayallerinin olduğunu dile getiren Ocak, yurt içinde her sektöre mihmandarlık yaptıklarını ve işi öğrettiklerini, sıranın yurt dışına geldiğini, bunun için de her türlü altyapıyı hazırladıklarını kaydetti.

 

Ocak, birikimlerini yurt dışında pazarlamak istediklerini, bunu iki türlü yapacaklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

“Bir, sahip olduğumuz birikimi yurt dışında ülkelere ve bu ülkelerin firmalarına öğretmek ve bunun karşılığında kendimize yeni bir gelir türü yaratmak. İkincisi ise artık yurt dışı pazarında ‘DHMİ de var’ dedirtebilmek, oraların ihalelerini takip etmek, bunun için yapılanmak, bu bizim için son derece önemli. Bunun altyapısını biz, iki sene önce gerçekleştirdik. Mevzuatımızı hazırladık. Artık bir iş geliştirme birimi oluşturacağız. Burada arkadaşlarımız, dünya pazarlarını araştıracak, deneyimli arkadaşlar sürekli olarak seyahatlere gidecek, burada sahip olduğumuz birikimleri, talep edenlere öğretecek. Bundan sonraki hedefimiz, DHMİ’nin küresel marka olması. Bizim için son derece önemli. Sıradaki hayalimiz bu. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz.”

 

“Paydaşlarımızla birlikte el ele yürüyeceğiz”

 

Bir diğer hayalinin ise “ben yaptım oldu” değil, “biz yaptık oldu” denilmesi olduğunu anlatan Ocak, hayallerini tüm paydaşlarıyla birlikte gerçekleştireceklerini bildirdi.

 

Sektörde paydaşların yorumlarını ve dertlerini dinleyeceklerini vurgulayan Ocak, “Bundan sonra artık ‘ben devletim, ben yaparım, onlar bana uyar’ anlayışı olmayacak. Hep birlikte müşterek bir ekip ruhuyla paydaşlarımızla birlikte el ele yürüyeceğiz.” dedi.

 

Asrın projesi olarak tarihe geçen İstanbul’a yeni havalimanını zamanından önce bitirerek, dünya havacılığının hizmetine sunacaklarına işaret eden Ocak, bunun için gece-gündüz çalışacaklarını kaydetti.

 

Ocak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın sektörü çok iyi bildiklerini ve yeni projeleri destekleyerek, daima arkalarında olduklarını hissettirdiklerini ifade ederek, “Bunlar yapılmayacak şeyler değil, bunları gerçekleştirmek için her türlü destek arkamızda. Biz inanıyoruz çok kısa zamanda çok güzel şeyler yapacağız. Hiç durmayacağız, çalışacağız. Her kesime destek vereceğiz, her kesimden destek alacağız.” diye konuştu.

Kaynak:DHMİ