DHMİ ARFF Biriminin Büyük Başarısı

0
66

arff.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü ARFF (Havalimanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) Birimi, Nepal’ın başkenti Katmandu’daki Tribhuvan Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkarak toprak zemine saplanan Türk Hava Yollarına ait Airbus A330 tipi uçağına başarılı bir kaza kırım operasyonu gerçekleştirdi.

 

Geçtiğimiz hafta, Türk Hava Yolları’nın (THY) içerisinde 11’i uçuş ekibi toplam 238 kişi bulunan TK726 sefer sayılı uçağı İstanbul-Katmandu uçağı Nepal‘de pistten çıkmıştı. Göbeklitepe isimli uçak, 3 gün süren çalışmaların ardından saplandığı yerden çıkarılmış ancak hangara çekilememişti.
Bunun üzerine Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ne (DHMİ) bağlı Havaalanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele (ARFF) biriminden uçak kurtarmada uzman 4 kişilik ekip, gerekli malzemelerle Nepal’e giderek uçağa gerekli müdahalede bulundu.  Yaklaşık 3 gün süren yoğun çalışmanın ardından THY uçağını hangara çeken ARFF memurları, görevlerini başarıyla yerine getirerek ülkemize döndüler.

 

Sadece ülkemiz içerisinde değil ülke dışında da meydana gelen bir olaya başarılı bir şekilde müdahale edebilecek imkân ve kabiliyetteki ARFF birimimiz, bilgi birikim ve becerisi ile ülkemizin bu alanda da sahip olduğu gücü bu başarıyla kanıtlamış oldu.

 

DHMİ ARFF TEŞKİLATI,  İLERİ TEKNOLOJİYE SAHİP ARAÇ PARKI VE EĞİTİLMİŞ PERSONELİ İLE DÜNYA ÇAPINDA İDDİALI  

 

Son teknoloji ile donatılan ARFF birimlerinde görev yapan personelin Havalimanlarımızda meydana gelebilecek uçak kaza kırım ve yangınlarına müdahale etmek amacıyla, üstün performanslara sahip araç, teçhizat ve malzemelerle donatıldı.

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüz, son yıllarda uçak kaza kırım ve yangınlarına müdahale etmek amacıyla, üstün performanslara sahip araç, teçhizat ve malzemelere önemli yatırımlar yapmış ve sonuçta ülkemizde teknolojinin en son ürünleri olan kurtarma ve yangın söndürme araç teçhizat ve malzemelerinden oluşan bir güç ortaya çıktı.

 

DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında muhtelif kapasite ve miktarlarda her biri birbirinden farklı özelliklere sahip toplam 318 adet yangın söndürme ve kurtarma aracı ile en büyük tip uçakları kurtarma kapasitesine sahip 4 takım uçak kurtarma teçhizatı bulunuyor.