Delta iptal etti, Türk Hava Yolları Atlanta seferlerine başlıyor

0
148

delta+Delta Air Lines, Mayıs ayında başlaması planlanan İstanbul Atatürk Havalimanı – New York John F. Kennedy Uluslararası Havaalanı uçuşlarını iptal etti. Bir süredir mevsimlik olarak hizmet veren Delta , güvenlik gerekçesiyle son dakikada uçuşlarını askıya aldığını duyurdu.

Açıkçası bunu kimse beklemiyordu. Yeni personeller planlanmış, eğitimler verilmeye başlanmıştı.

Delta’nın iptali Türk Havacılığında ve borsada geniş yankı buldu.

Atlanta merkezli taşıyıcı Amerikan Dışişleri Bakanlığı’nın seyahat uyarıları ve  “Türkiye’de artan güvenlik kaygıları” sebebiyle uçuşlarını geçici olarak durdurdu. Tabi ki Amerikan vatandaşlarına yapılan güvenlik uyarıları, Türkiye’ye yapılacak seyahat taleplerinde bir zayıfla yarattı. Zayıf talep, Delta’nın uçuşlarını iptal etmesinin en önemli sebebi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı  29 Mart 2016 tarihinde güvenlik uyarılarını güncelledi ve vatandaşlarına Türkiye genelinde artan tehlike konsunda uyardı ve özellikle Suriye sınırına yakın bölgelere seyahat etmeyin dedi.

Delta’nın duyurusu ve borsadaki bazı kurumların THY hisse senedine ilişkin değerlendirmeleri sonucunda  Çarşamba günü Türk Hava Yolları’nın hisse senedi yüzde 6,8 azaldı.

Bu arada, Türk Hava Yolları 16 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul- Atlanta arasında hizmet başlatmayı planlıyor. 2015 yılının haziran ayında duyurulan Atlanta uçuşları Boeing 777-300ER jetleri ile gerçekleştirilecek.

Türk Hava Yolları Kuzey Amerika pazarında etkinliğini arttırdığında ve de Amerika’lı taşıyıcı Delta’nın da uçuşlarını iptal etmsiyle , Türk Hava Yollarının büyük avantaj sağladığı ve Delta’nın merkezi Atlanta’da da başarılı olacağı öngörülüyor.