Generalden Tehdit

0
155

Türk Dışişleri Bakanlığı kaynakları geçen hafta yaptıkları ‘Libya’yı terk edin’ uyarısı üzerine bölgede, yok denecek kadar az Türk vatandaşı kaldığını açıkladı. Sayıları 100 civarında olan bu kişilerin de Libyalılarla evli olanlar ve kendi istekleriyle bölgede yaşayanlar olduğu bildirildi.

Türk ve Katar vatandaşlarına doğu Libya’yı terk etmeleri için 48 saat süre veren emekli Tuğgeneral Halife Hafter kendisine bağlı silahlı birliklerle, Trablus hükümeti tarafından darbe girişiminde bulunmakla suçlanıyor. Ancak aralarında Suudi Arabistan ve ABD’ye yakın eski Başbakan Ali Zeydan’ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve üst düzey asker ise Hafter’i desteklediğini açıklamıştı.

GÜVENLİK VE SİYASİ İSTİKRAR EN BÜYÜK SORUN

Libya’da Muammer Kaddifi’nin 2011 yılında devrilmesinin ardından peş peşe kurulan hükümetler ülkede güvenliği sağlama konusunda başarısız oldu. Siyasi istikrarsızlık ve Libya devriminde Kaddafi’ye karşı savaşan silahlı milisler ülkenin en büyük sorunu olarak görülüyor. 

‘Gözaltı tehdidi’

Muammer Kaddafi’ye karşı savaşan ancak Libya’nın yeni döneminde bir türlü kontrol altına alınamayan silahlı örgütlere karşı mücadele başlattığını açıklayan Hafter, Türk ve Katar vatandaşlarının istihbarat faaliyetinde bulunduğunu ve ‘teröre destek’ verdiğini iddia etti.

Hafter’in sözcüsü Albay Muhammed el-Hicazi özel Et-Tedamun ajansına yaptığı açıklamada, ‘Doğudaki Emsa’ad sınır kapısından batıdaki Sirte şehrine kadar uzanan bölgeyi terk etmeyen Türk ve Katarlıların 48 saat sonra gözaltına alınacağını’ söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, 14 Haziran’da güvenlik kaygıları nedeniyle Bingazi’deki Türkiye Başkonsolosluğu’nun faaliyetleri geçici olarak askıya almış, diiplomatik personeli başkent Trablus’a göndermişti.

Kaynak: Reuters, Al Jazeera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here