DALAMAN HAVALİMANI YENİ İÇ HATLAR TERMİNALİ KREDİ SÖZLEŞMESİ

0
299

dhmi dalaman

DALAMAN HAVALİMANI YENİ İÇ HATLAR TERMİNALİ KREDİ SÖZLEŞMESİ

 

Dalaman Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminal Binasının yapımında kullanılacak 175 milyon avroluk krediye ilişkin sözleşme, YDA Group ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Unicredit Bank tarafından imzalandı.

 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakan Yardımcısı Yahya Baş, JW Marriott Otel’de imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, son 13 yılda Türkiye’de ulaştırma sektörünün ne kadar büyüdüğünün ve geliştiğinin yaşanarak görüldüğünü söyledi.

 

Hükümetlerin ve özellikle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının serbestleşme politikasıyla birçok yatırımın kamuya yük yüklemeden vatandaşa hizmet sağlayacak şekilde yap-işlet-devlet modeliyle hayata geçirildiğini anlatan Baş, bu projelerle Türkiye’nin hızla büyüdüğünü kaydetti. İzlenen politika sayesinde Türkiye’deki hava taşımacılığının özel sektörün ilgisini çektiğini belirten Baş, “Bugün bu gelişmelerin sebebi hükümetimizin takip ettiği serbestleşme politikasıdır” dedi.

 

Baş, serbestleşme politikasıyla birçok özel firmanın hava taşımacılığına girdiğini, THY’nin kapasite ve gücünün dünya çapında arttığını söyledi. Baş, “Demek ki serbestleşme hiçbir zaman bu gücü zayıflatmayacak” diye konuştu.

 

“YİD MODELİ PROJELERİNİN YATIRIM TUTARLARI 15 MİLYAR DOLARI, KİRA BEDELLERİ İSE 35 MİLYAR DOLARI AŞTI”

 

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Genel Müdür Vekili Funda Ocak da son dönemde yürütülen Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerine değinerek, mega proje olarak adlandırılan boğaz geçiş projesi, İzmit-Gebze Körfez Geçişi, 3. Köprü, 3. Havalimanı gibi projelerin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının uhdesinde olduğunu anlattı.

 

DHMİ tarafından, hükümetin ve devletin teşvik ve destekleriyle 18 KÖİ projesinin yürürlüğe konulduğunu anlatan Ocak, projelerinin yatırım tutarlarının 15 milyar doları, kira bedellerinin ise KDV hariç 35 milyar doları aştığını kaydetti. Ocak, bugün burada imzalanacak kredi sözleşmesi projesinin, KÖİ projelerinin önemli bir halkasını teşkil ettiğini dile getirdi.

 

Genel Müdür V. Funda Ocak konuşmasını şöyle sürdürdü :
“Bugün burada az sonra Sayın Bakanımızın da şehadetiyle imzalanacak olan kredi sözleşmesinin ana konusunu teşkil eden Dalaman Havalimanı Yolcu Terminalleri işletme devri projesi ise bu kamu-özel işbirliği projelerinin çok önemli bir halkasını teşkil etmektedir. Bu proje 2014 yılının Mart ayında ihaleye çıkarılmıştır. Yapılan uluslararası alandaki ihaleyi YDA İnşaat firması en yüksek bedeli vererek 705 milyon € + KDV ve 250 milyon € ile yeni iç hatlar terminal binası ile 25 yıl süre ile işletme hakkı devrini üstlenmişlerdir.  Hemen akabinde bir şirketimizin katılımıyla yeni bir şirket kurulmuş DHMİ ile sözleşme imzalanmış ve belirlenen sürede de 70 milyon 500 bin $’lık peşinat tutarını gecikmeksizin devletimize ödemiştir KDV’si ile birlikte. Bu çok ciddi bir başarı öyküsüdür. Esasen bu başarı öyküsünün temelleri 2002 yılına dayanmaktadır. O tarihlerde ilk kez yap-işlet-devret modeliyle Dalaman’a yeni bir dış hatlar terminal binası için açmış olduğumuz ihaleyi de yine o günkü ihaleyi kazanan ve YDA’nın ortağı olan şirket üslenmişti. O tarihte de azımsanmayacak bir proje finansmanı sağlanmıştı. Yaklaşık 100 milyon $. Bu 100 milyon $ ile kusursuz bir şekilde ve süresinde yatırım tamamlanmış, işletme döneminde hiçbir sıkıntı yaşanmamıştı.  Tabii ki bu güvenler bu günlerin temelini teşkil etmiştir. Aradan geçen 1 yıllık süre içerisinde peşinat tutarlarının ödenmesi, sözleşmenin imzalanması şirketlerin kurulması da ve az sonra kredi sözleşmesine start verilmesi noktasına gidilmesi bu başarıya duyulan güvendir. Hükümetimize, ülkemize, bakanlığımıza, kuruluşumuza ve nihayetinde bu şirketimize duyulan güvendir. Bu başarı öyküsünü hep birlikte kutlamak istiyoruz. Ben bu sözleşmeye emek veren taraflara çok teşekkür ediyorum. Bu finansman ile ülkemize yeni eserler kazandırılmasının heyecanı, inancı içindeyim. Bu inançla hayırlı olsun diyorum ve hepinize tekrar saygılar sunuyorum.”

 

YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan ise 7 Mart 2014’te, Dalaman Havalimanı iç ve dış hatlar terminallerinin 25 yıllık işletme hakkının devir bedeli için yeni yatırımla toplamda 1 milyar avroyu aşan teklif vererek ihaleyi kazandıklarını anımsatarak, işletme hakkının ilk kirası 70 milyon 500 bin avroyu 14 Ağustos 2014’te ödediklerini söyledi.

 

Arslan, Dalaman Havalimanı Yeni İç Hatlar Terminali inşaatının yapımı için gerekli finansmanın tamamını, uluslararası kaynaklardan sağladıklarını ifade ederek, “75 milyon avro öz kaynak ve 175 milyon avro uluslararası proje finansmanı sağlayarak, toplamda 250 milyon avro harcayacağımız bu yeni yatırımın hizmete girmesiyle ilerleyen yıllarda yolcu sayısında büyük artış yaşanarak ülkemiz turizmine ve bölge ekonomisine katkı sağlanacak” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından, YDA Group Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, EBRD Ülke Direktörü Michael Davey ve UniCredit Bankası Altyapı Ülke Direktörü Peter Aurich, Yeni İç Hatlar Terminal Binası’nın 175 milyon avroluk yatırım kredisi sözleşmesini imzaladı.

 

İmza töreni sonrası plaket takdimi yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here