Cumhurbaşkanlığı seçimi ve havayolu ulaşımı

0
156

Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner, Cumhurbaşkanlığı seçiminin havayolu ulaşımına nasıl yansıdığını araştırdı. Skyscanner, aynı zamanda Mart 2014’te gerçekleştirilen yerel seçim ile Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin uçuşlara etkisini de analiz etti. 

Skyscanner’ın verilerine göre Cumhurbaşkanlığı seçimleri, yerel seçimlerde olduğu gibi uçurmadı. Yerel seçimler için uçak bileti aramaları hemen hemen her şehir için artış göstermişken, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise sadece İstanbul ve İzmir aramalarında artış görüldü.  Yerel seçim uçak bileti aramalarında %47’lik oranla en fazla artış gösteren Gaziantep’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki artış oranı sadece %2’de kaldı.
Türkiye’de ilk defa düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde katılım oranı %73 ile son 12 yılın en düşük oranlarında kaldı. İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner, seçimin yapıldığı hafta sonu için yurtiçi uçak bileti aramalarını inceledi.
 
İstanbul, İzmir ve Antalya sandık için uçtu
Skyscanner’ın verilerine göre, seçimin yapıldığı hafta sonu geçtiğimiz yıl aynı dönemdeki uçak bileti aramaları ile karşılaştırıldığında en çok artışın %30 ile İstanbul’da olduğu gözlemlendi. İstanbul’u ise İzmir %11 ile Antalya ise %9 ile izledi.
Yerel seçimlerde geçtiğimiz yıla kıyasla yurtiçi uçuşlarda %47’lik bir artış oranıyla en çok artış görülen Gaziantep’te Cumhurbaşkanlığı seçiminde sadece %2’lik bir artış görüldü. Yerel seçimlerde % 41’lik artış oranı görülen Adana’da %3 artış görülürken, yerel seçimlerde %29 ve %25 artış oranları görülen Trabzon ve Samsun’da ise Cumhurbaşkanlığı seçiminde sadece  %4 ve %2 artış gerçekleşti.
,
kaynak turizmguncel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here