COVID-19’un havaalanı endüstrisi üzerindeki etkisi artıyor

0
226

2020 için 4,6 milyardan fazla yolcu kaybı ve 97 milyar dolar gelir tahmini


Airports Council International (ACI) World, global havaalanı endüstrisinde kötüleşen ekonomik etkiyi gösteren güncellenmiş modelleme yayınladı.

COVID-19 salgınının uzun süreli ve daha yaygın etkilerinin ahminleri, tüm bölgelerdeki havaalanları için trafik ve gelir kayıpları için tahminlerin kötüleşmesine neden oldu.

ACI World, 2020’nin ikinci çeyreğinde küresel düzeyde iki milyardan fazla yolcu ve 2020’nin tamamı için 4,6 milyardan fazla yolcunun eksileceğini tahmin ediyor. Global ölçekte toplam havaalanı gelirlerindeki tahmini düşüşün 39,2 milyar $ olacağı tahmin ediliyor. (ABD Doları cinsinden rakamlar) ikinci çeyrekte ve 2020 için 97 milyar dolardan fazla.

Bu bakış açısı, önemli operasyonları korumak ve dünyanın dört bir yanındaki havaalanlarında çalışan milyonlarca insanın işlerini ve geçim kaynaklarını korumak için havalimanlarına devlet yardımına duyulan ihtiyacın başka bir örneğidir. Geçen hafta, ACI World ve Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) bir araya gelerek acil vergi indirimi ve tüm havacılık ekosisteminin yararına olan doğrudan finansal yardım çağrısında bulundu .

ACI Dünya Direktörü Angela Gittens, “COVID-19 salgınının havalimanları, daha geniş havacılık ekosistemi ve küresel ekonomi üzerindeki etkisi, hükümetler uygun rahatlama ve yardım sağlayamadıkça endüstride kötüleşmeye devam ediyor ve sektör için varolan bir tehdidi temsil ediyor” dedi.

“Trafik ve gelir düştükçe, havaalanı endüstrisi istikrarı korumak için mümkün olan tüm önlemleri aldı, ancak zorluk havaalanı maliyetlerinin önemli bir kısmının sabit kalmasıdır.

“Havaalanları, yerel, bölgesel ve ulusal ekonomilerin ve hizmet ettikleri toplulukların kilit itici gücü olan hava taşımacılığı ekosisteminde kritik öneme sahiptir ve bu küresel ekonomik çarpan etkisinin, toparlanmayı desteklemeye yardımcı olması için korunması gerekmektedir.

“Sektör yeniden toparlamya başladığında talepleri karşılamak için operasyonlar devam edebilmesi için, işlerin korunabilmesi için havaalanlarına finansal destek verilmesi gerekiyor.”

ACI World, dünyanın dört bir yanındaki havalimanlarını ve operasyonlarını desteklemek için hareket eden hükümetleri alkışladı, ancak yardım sağlanması için zaman alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here