COVID-19’DAN EN ÇOK ETKİLENEN 10 HAVAYOLU

0
161

Ocak ayında, Coronavirus Hastalığının patlak vermesi Çin’i özel bir konuma getirmişti. Dünyanın dört bir yanındaki havayolları Çin’e ve Çin’den uçuşları askıya aldı. Dünyadaki hükümetler, vatandaşlarına yardım etmek için düzinelerce tahliye uçuşu gönderdi.

Şubat ayında Coronavirus Hastalığı , Güney Kore, Japonya ve Singapur dahil Asya’daki çeşitli ülkelere yayılmaya başladı.

Havacılık endüstrisi en çok etkilenen işletmelerden biridir. Çoğu insanın seyahat etmek için yeterince güveni yoktur. yeni koronavirüs salgın yolcular bu yıl kayıp geliri, $ 63 milyar $ ve 113 milyar arasında havayolu endüstrisini mal olacak; Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), sadece iki hafta önce yapılan 30 milyar dolarlık zarar için tahminlerini revize ettiklerini söyledi.

Singapur’da yaptığı açıklamada, IATA’nın 113 milyar dolarlık küresel gelir kaybı senaryosunun virüsün daha geniş yayılmasını içereceğini söyledi. IATA, bunun 2019’dan% 19 düşüş göstereceğini ve havacılık endüstrisinin küresel finansal kriz sırasında yaşadıklarına eşdeğer bir finansal etkiye yol açacağını söyledi.

“Havayolları, dünya ekonomilerini birbirine bağlamak için hayati bir görevi yerine getirirken ayakta kalmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Hükümetler teşvik önlemlerine baktıkça, havayolu endüstrisinin vergiler, ücretler ve slot tahsisi konusunda rahatlama düşünmesi gerekecek. Bunlar olağanüstü zamanlar. ”

IATA Genel Müdürü Alexandre de Juniac

IATA, Asya Pasifik bölgesindeki Havayollarının bu yıl yaklaşık 57 milyar dolar yolcu geliri kaybı ile en çok etkilenmesi bekleniyor. Avrupalı ​​taşıyıcılar toplam 44 milyar dolarlık bir kayıp görebilirken, Kanada ve ABD için bu rakam 21 milyar dolara ulaşabilir.

Bu yazıda, COVID-19 tarafından dünyanın en çok etkilenen 10 havayolunu listeledik. Kayıpların tahmin edilmesi imkansız olduğu için sıralama tam sırada listelenmemiştir.

 

China Southern

Çin şüphesiz koronavirüs tarafından en fazla etkilenen bölgedir. China Southern Havayolları Filo büyüklüğüne göre ABD dışındaki en büyük havayoludur. Tüm uçuşlarının tahminen % 70’i iptal edildi.

China Southern’in en popüler rotası olan Guangzhou’dan Pekin’e, günlük 15 uçuştan sadece 2’ye indirildi.

Ayrıca, 5 Airbus A380 filosu Şubat ayından beri park sahasında bekliyor.

Shenyang – Los Angeles dışında Amerika Birleşik Devletleri’ne olan tüm rotalar askıya alındı.

Ancak, Çin’deki koronavirüs salgını kontrol altında olduğundan, China Southern şu anda uçuşları yeniden yapılandırıyor. Mart ortasında, günlük 1000’den fazla uçuş planlanıyor.

 

China Eastern

China Southern’in ardından Şanghay’daki iki havaalanında bulunan China Eastern Group yer almaktadır.

China Eastern uçuşları da yaklaşık % 70 oranında iptal edildi.  Şanghay Hongqiao Havaalanı’ndaki salonlarından biri kapalı.

Şanghay Pudong’dan Chicago Ohare ve Honolulu’ya uzun mesafe uçuşları askıya alındı.

Mart ayından itibaren 5 uluslararası güzergah ve 163 yurt içi güzergah restore edildi.

 

Hainan Airlines

Çin’deki dördüncü en büyük havayolu olan Hainan Havayolları muhtemelen en talihsiziydi. Son birkaç yıldır, Hainan Havayolları sıkı bir nakit akışından muzdarip.

Koronavirüs onları derinden etkiledi. Çin’deki diğer üç havayolunun Hainan’ı devralacağı söylentileri var.

Ancak, sonuç olarak, Hainan Hükümeti devreye girdi ve havayollarının bazı borçlarının ödenmesine yardımcı oldu.

Şubat ayında, Hainan Havayolları tüm uluslararası uçuşları askıya aldı.

 

Cathay Pacific

Cathay Pacific ve Cathay Dragon’un şu anda yerde 120 kadar uçağı var.

Buna ek olarak, grup Mart ayında haftalık uçuşlarının dörtte üçünden fazlasını kesti. Başlangıçta bu ay için yaklaşık 1.470 haftalık uçuş planlandı, ancak bu şu anda 1.120’den fazla uçuş olarak gerçekleştirildi.

Son birkaç hafta içinde Cathay Pacific, 27.000 çalışanından 3 hafta ücretsiz izin almalarını istedi; Hong Kong Uluslararası Havaalanı’ndaki üç premium salonunu da geçici olarak kapattılar.

Singapore Airlines

Singapore Airlines , Şubat ayından Mayıs ayının sonuna kadar 3.000’den fazla uçuşu geçici olarak askıya aldıklarını açıkladı.

Singapur Havayolları, devam eden koronavirüs salgını Asya’nın seyahat talebini etkilemeye devam ettiği için küresel ağlarında 3.000 uçuşun (hem Singapur Havayolları hem de SilkAir) iptal edildiğini duyurdu.

Genişletilmiş uçuş iptalinde toplam 70 varış yeri etkilendi.

All Nippon Airways (ANA) ve Japan Airlines

Japonya merkezli havayolları son zamanlarda gittikçe daha fazla uçuşu iptal ediyor. Koronavirüs devam ettikçe, diğer Asya ülkelerine uçuşlar iptal edildi ; Güney Kore ve Tayland gibi destinasyonlar en çok etkilenenler.Şimdi,

Japonya’da virüs yayılması da gerçekleştiğinden, düşük talep nedeniyle iç hat uçuşları da iptal ediliyor.

ANA , 9 – 12 Mart tarihleri ​​arasında 180, 13 – 19 Mart tarihleri ​​arasında ise 522 yurt içi uçuşunu iptal ediyor .

Japonya Havayolları iç hatlarda 9-12 mart arası 42 , 13-19mart arası 684 iç hat uçuşu askıya alıyor.

Korean Air & Asiana

Yaklaşık 100 ülkenin Güney Kore’den yolcuları kısıtlamasıyla, her iki Koreli havayolu da büyük miktarda uçuşu iptal ediyor.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Okyanusya’ya yapılan uzun mesafeli uçuşlarda bile neredeyse tüm uçuşlar iptal edildi.

Güney Kore’de halihazırda 7.000’den fazla onaylanmış COVID-19 vakası var. Birden fazla Koreli uçuş görevlisinin de hastalığa sahip olduğu doğrulandı.

 

Lufthansa

Avrupa’daki yaklaşık 10.000 onaylı COVID-19 vakasıyla, Avrupa havayolları da ağır darbe aldı.

Lufthansa Group önümüzdeki haftalarda uçuş kapasitelerini% 50’ye kadar azaltmaya karar verdi . Bu kapasite ayarlamaları, Lufthansa, SWISS, Brüksel ve Avusturya dahil olmak üzere Lufthansa Grubundaki tüm yolcu havayolları için geçerlidir.

Ayrıca, Airbus A380 filosunun tamamı (14 uçak) Frankfurt ve Münih’te geçici olarak hizmet dışı bırakılacak.

 

British Airways

British Airways , Mart ayında 400’den fazla uçuşu iptal etmeyi planladığını açıkladı . Londra-New York amiral hatlarını bile iptal ediyor.

Diğer uçuşlar arasında Londra-Heathrow’dan 342 kısa mesafe, Londra-Şehir Havaalanı’ndan Almanya ve İtalya’ya 52 ve İtalya, Fransa ve Arnavutluk’ta hizmet veren Gatwick’ten 14 adet bulunmaktadır.

İngiltere’deki diğer büyük havayolu Virgin Atlantic, eski Airbus A340 filosunun emekliliğini hızlandırmaya karar verdi. Emeklilik tarihi Haziran ayından Mart ayına taşındı.

United Airlines

ABD’de 500’e yakın teyit edilmiş COVID-19 vakasıyla, ABD havayolları da çok etkilendi.

Asya-Pasifik pazarındaki en büyük ABD havayolu olan United Airlines şüphesiz en kötü etkilenen havayolu oldu.

United , Nisan ayında ABD ve Kanada’daki uçuşları % 10, diğer uluslararası uçuşları ise Nisan ayında orijinal uluslararası programlarından % 20 oranında azaltacak.

United Mayıs ayında benzer yurtiçi ve yurtdışı kesintilere bakıyor.

Havayolu şirketi de yeni bir geri ödeme politikası getiriyor . Kalkış saatinde 25 saatten daha az bir değişiklikle sonuçlanan program değişiklikleri için artık gönüllü olmayan geri ödemelere izin verilmemekte.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here