Coronavirus yüzünden iptal edilen uçuşlar hava tahminlerini nasıl etkiler?

0
345

Coronavirus yüzünden iptal edilen uçuşlar, hava tahminini doğruluğunu etkileyebilir

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahminleri Merkezi’nin( ECMWF) açıklamasına göre önemli hava durumu verileri toplayan uçakların, koronavirüs pandemisinden ötürü uçuşlarının azalması nedeniyle ulusal ve küresel hava tahmin merkezlerine yolladığı bilgilerin kullanılamaması hava tahmini doğruluğunu etkileyebilir.

Diğer bilgilerin yanı sıra uçakların uçuş sırasında topladığı sıcaklık ve rüzgar verileri küresel ve bölgesel hava tahmin modellerine atmosfer koşullarını yansıtarak yardımcı olur. Bu veriler rutin olarak dünya genelindeki ulusal hava tahmin merkezleri tarafından oluşturulan tahminleri iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Ancak pandemi, Avrupa’daki ve ABD’deki bu tür uçuşların sayısını önemli ölçüde azalttı. Bu etki, küresel tahmin performansında bir azalma yaratacaktır. Bölgesel modeller için bu etki daha da büyük olabilir.

AccuWeather’ın Bilim, İnovasyon ve Geliştirme başkan yardımcısı Scott Mackaro, “Bölgesel modeller fırtına gibi yüksek etkili hava koşullarını çözme yeteneğine sahip” dedi. “Atmosferin dikey yapısı hakkında bilgi hayati ve zaten az. Uçak ölçümleri tam da bunu sağlar.
Mackaro, “Kuzey Yarımkürede şiddetli fırtınalar ve diğer yerel fırtınalar gibi konvektif hava olayları mevsimine yaklaştığımız bu günlerde, tahmin etme yeteneğimiz üzerindeki  büyük etkilerini göreceğiz” dedi.

ECMWF’den yapılan açıklamada, “ECMWF’de uçak raporları, tahminler üzerindeki etkilerinden sadece uydu verilerinin ardından ikinci sırada. Ancak, son zamanlarda eklenen uydu rüzgar gözlemleri, uçak tabanlı gözlem sayısındaki düşüşün azaltılmasına yardımcı olacaktır. ”

AMDAR programı (Uçak Meteorolojik Veri Rölesi) meteorolojik verileri uydu veya radyo bağlantıları yoluyla yer istasyonlarına toplamak, işlemek, biçimlendirmek ve iletmek için mevcut uçak dahili sensörleri, bilgisayarlar ve iletişim sistemlerini kullanır. Küresel AMDAR sistemi, normal hava trafiği sırasında, konumsal ve zamansal bilgilerle çok sayıda nem ve türbülans ölçümleri yaparak günde 700.000’den fazla yüksek kaliteli, hava sıcaklığı ve rüzgar hızı ve yönü gözlemi üretir.

Ulusal Hava Servisi (NWS) sözcüsü Susan Buchanan Washington Post’a verdiği demeçte, 3.500’den fazla ticari uçağın ABD’de yılda 250 milyondan fazla gözlem sağladığını söyledi.

İlk tahminlere yardımcı olacak veri azaldığında, doğruluk bir sorun haline gelir.

 

İçerik: Accuweather

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here