Cengiz Topel Havaalanında sona gelindi

0
196

CENGİZ TOPEL

İzmit’te büyük umutlarla 2011 yılında sivil uçuşlara açılan Cengiz Topel Havaalanı’ndan, Atlasjet ve Borajat’ten sonra Anadolu Jet de sürekli zarar edilmesi nedeniyle bugünden itibaren çekildi.

İzmit’te askeri amaçlı Cengiz Topel Havaalanı’nın yanında 25 yıl önce yaptırılmasına rağmen ekonomik olmadığı gerekçesiyle uçuşa açılmayan sivil havaalanı, 17 ağustos 1999 tarihindeki Marmara Depremi’nde de hasar görünce içindeki cihazlarıyla birlikte kaderine terk edildi. 2011 yılında binaları ve pisti onarılan havaalanı, 2011 yılında ilk olarak Atlas Jet ile Trabzon uçuşlarına başlamış, ancak firma ekonomik olmadığı için bir süre sonra bu uçuşları durdurmuştu. Ardından gelen Bora Jet de Trabzon’un yanı sıra haftanın belirli günleri Erzurum’a da uçuş başlattı, ancak o da ekonomik kuşullar nedeniyle vaçzgeçti. Son olarak gelen Anadolu Jet ise, değişis bir sistem uygulayarak Türkiye’nin her yerine aynı fiyatla, ancak aktarmalı olarak uçuş başlattı. Anadolu Jet de bugünden itibaren uçuşlarına son verdi.

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Başkanı Murat Özdağ da haftalık değerlendirme toplantısında yaptığı konuşmada sivil havacılığa açılmasına rağmen yeterli ilgiyi görmeyen Cengiz Topel Havalimanıyla ilgili pistin genişlitelerek ticari uçuşlara açılması gerektiğini söyledi.

Murat Özdağ Sivil Havacılığa açılan Cengiz Topel Havalimanı’nın sivil havacılık noktasında yeterli ilgiyi görmediğini söyleyerek konuşmasına söyle devam etti:

“Yaklaşık 1 yıl önce Cengiz Topel Havalimanın yeniden uçuşlara açılması noktasında Doğu Marmara’daki tüm oda ve Sivil Toplum Örgütlerini toplarak siyasilerin de desteği alınarak uçuşlar  başlatılmıştı. Ancak gerek uçuş güzergahının aktarmalı olması, gerek bizim yeteri kadar anlatamadığımızdan kaynaklı gerekli ilgiyi görmedi. Gerekli karşılığı görmediği için de tek uçuşlu seferlerin de bugünlerde kalkacağı noktasında bilgiler alıyoruz. Biz bu pistlerin iki taraftan genişleterek ticari uşuçlara açılabileceğini düşünüyoruz. Bu önemli bir konu ve tüm yetkilileri adım atmaya davet ediyoruz. Ticari uçuşlara açıldığı taktirde Kocaeli’ndeki sanayi kuruluşları ve ticaret hayatında önemli gelişmeler yaşanacağını düşünüyoruz.”

lojiport

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here