Çelebi kargo&antrepo binasının açılışı yapıldı

1
290

çelebi kargoÇelebi Hava Servisi’nin Atatürk Havalimanı’ndaki yeni kargo ve antrepo binası hizmete girdi.

Yaklaşık 11.000 m²’lik kapalı alana sahip tesisin yıllık 102.000 ton kargo kapasitesi bulunuyor. Şubat ayında yapımı  tamamlanan kargo binası, 15.4.2015 tarihinde düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Çelebioğlu, Çelebi Havacılık Holding CEO’su Onno Boots ve Çelebi Havacılık Holding Yer Hizmetleri ve Kargo Başkanı (EMEA) Atilla Korkmazoğlu ev sahipliğinde düzenlenen açılış törenine yoğun bir katılım oldu.

Onno Boots, törende yaptığı konuşmada, Çelebi’nin ulusal ve uluslararası güçlü büyüme stratejisine dikkat çekti. Boots, Türkiye’nin yanı sıra Delhi, Budapeşte ve Frankfurt’ta önemli boyutlarda kargo&antrepo hizmetleri verdiklerini de vurguladı. Onno Boots, “Çelebi, kargo&antrepo hizmetlerinde de gerek ulusal gerekse uluslararası arenada önemli büyüme stratejileri geliştiriyor. Bu, hem mevcut yatırımlarımızdaki potansiyelimizi ve müşteri sayımızı arttırmayı, hem de olası yeni pazarları, yeni fırsatları kapsıyor” dedi.

Çelebi Kargo’nun geliştirdiği depolama kapasitesi, teknoloji ve hizmet kalitesi ile daha proaktif hizmetler sunarak pazar payını büyütmeyi amaçladığını belirten Boots, “Gelecekte, Çelebi küresel bir oyuncu olarak sektördeki güçlü konumunu ve tecrübesinin getirdiği avantajları sonuna kadar kullanıp, Avrupa, Orta Doğu ve Pasifik pazarından havayollarını portföyüne katmayı hedefliyor” dedi.

Yeni kargo binasının özellikleri, teknolojisi ve kapasitesi ile alanında örnek bir tesis olduğunu vurgulayan Çelebi Havacılık Holding Yer Hizmetleri ve Kargo Başkanı (EMEA) Atilla Korkmazoğlu da, “100 bin tonu aşkın kapasitesi ve yüksek teknolojisi ile yeni kargo binamız, Çelebi’ye yakışan, uluslararası nitelikte bir tesis olarak inşa edildi. Hem operasyonel ekipman, hem de teknoloji olarak dünyanın en güncel tesislerinden biri oldu” şeklinde konuştu.

Atilla Korkmazoğlu, üçüncü havalimanı projesi kapsamında hizmet verilen havayolu sayısının 150, kargo işlem hacminin ise 6 milyon ton olarak gerçekleşmesinin öngörüldüğüne dikkat çekti. Korkmazoğlu, “Sektörün öncü kuruluşlarından biri olarak Çelebi Kargo, bu kapsamda mevcut hizmet kollarının yanı sıra yenilikçi yaklaşım ve yatırımlarla, üçüncü havalimanı projesinde yer almak için çalışmalarına başlamıştır. Çelebi Kargo’nun, 5 yıllık hedefleri arasında; müşteri sayısını üç kat, işlem hacmini ise %25 oranında arttırmak ve üçüncü havalimanı projesinde güçlü bir şekilde yer almak bulunuyor” dedi.

Çelebi, 2 kıtada 5 ülkede havalimanlarında

İki kıta 5 ülkedeki 35 havalimanında yer hizmetleri ve kargo&antrepo hizmetleri veren Çelebi Havacılık Holding, uluslararası pazarın önemli küresel oyuncuları arasında yer alıyor. Çelebi, Türkiye’deki 29 (sezonda 31havalimanınında) yanı sıra Macaristan’da Budapeşte, Avusturya’da Viyana, Hindistan’da ise Delhi, Mumbai ve Ahmedabad havalimanlarında yer hizmetleri veriyor. Bunların yanı sıra, Çelebi Grubu, Türkiye’de İstanbul, Macaristan’da Budapeşte, Almanya’da Frankfurt ve Hindistan’daki Delhi havalimanlarında da kargo&antrepo hizmeti veriyor. Türkiye’de 40’a yakın, küresel arenada ise 100’ün üzerinde havayolu şirketine hizmet veren Çelebi Kargo’nun müşterileri arasında Lufthansa gibi dünyaca ünlü markalar yer alıyor.

11.000 m² kapalı alan ve 102.000 tonluk kapasite

Çelebi’nin Atatürk Havalimanı’ndaki yeni kargo&antrepo binası, yaklaşık 11.000 m²’lik kapalı alana sahip. Tesisin, 5.550 m²’lik İthalat Geçici Depolama alanı ve 5.305 m²’lik de İhracat Depolama ve Paletleme alanı var. Tesisin, yıllık toplam kapasitesi ise 102.000 ton.

Güvenlik en üst düzeyde

Çelebi’nin yeni kargo binasında güvenlik de en yüksek seviyede sağlanıyor. Tesiste tüm giriş çıkışlar ve birimler arası geçişlerde, gelişmiş parmak izi tanıma sistemleri kullanılıyor. Uzman güvenlik personeli, 7/24 vardiya düzeni görev yapıyor. Binanın tamamı, aralarında hareketli (speed dome) kameraların da bulunduğu toplam 191 yüksek çözünürlüklü kamera ile aralıksız izleniyor. Sistem, kesintisiz kayıt yapıyor ve bir yıllık arşivleme kapasitesi bulunuyor.

Yangına karşı tam donanımlı

Tesiste yangın güvenliği için de tüm önlemler alındı. Yangın ihbar sistemi, DHMİ İtfaiye Müdürlüğü’yle kesintisiz ve doğrudan bağlantı kurabiliyor.  Tesisin, ayrıca, acil durum sesli anons sistemi, yangın algılama sistemi (duman, ısı, ısı artış ve alev detektörleri), yangın söndürme dolapları, yangın söndürme cihazları bulunuyor.

Operasyonel ekipmanları ile de öne çıkıyor

Çelebi’nin yeni kargo binasında, operasyonel ekipmanlar da hem kapasiteleri hem de ileri teknolojileri ile öne çıkıyor. Yeni kargo binasında; 17 el terminali, 4 reach truck (1.7 ton/9 metre ve 2 ton/5 metre), 6 forklift (1.6 ton ve 3 tonluk), 6 stacker, 3 X-Ray (bir tekli görüntülü, iki çiftli görüntülü ), 8 kamyon yükleme, 2 yük asansörü (8 tonluk) ile 6 kantar (1.5 ton ve 6 tonluk) bulunuyor.