Havacılığın Bir Sonraki Büyük Sorunu Ne Olacak?

0
233
pilot eksikligi

Çalışan Eksikliği ve Pilot Sıkıntısı Havacılığın Bir Sonraki Büyük Sorunu Olacak

İş gücünün büyük bir bölümünü işten çıkardıktan,emekli ettikten sonra, havayolu endüstrisi şu anda COVID-19 pandemisinden toparlanmayı yavaşlatacak bir işgücü sıkıntısı ile karşı karşıya. Bu sorunları geçen hafta pek çok uçuşunu iptal eden American Airlines ile zaten gördük, büyük olasılıkla bu durum 2021 boyunca devam edecek.

çalısan eksikligi

Yaz için büyük zorluk


Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği‘nin (IATA) bölge başkan yardımcısı Peter Cerdá, bu haftanın başlarında bir etkinlikte sorunu ele aldı ve şöyle dedi :

“Sektör, yaz aylarında hava koşulları veya hükümet kısıtlamaları nedeniyle değil, toparlanmaya ayak uyduracak yeterli insan gücü olmadığı için zorluklarla karşılaşacak.”


COVID-19 sonrası pilot sıkıntısı


Sorun yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Oliver Wyman ve United Airlines’a göre pandemi sonrası pilot sıkıntısı yaşanacak. Bu, mevcut krizden önce bir sorundu. Geçen yıl ortadan kalkmış gibi görünüyordu, ancak kısa vadede havayolu endüstrisini zorlamak için geri dönecek.

Pilot sıkıntısı bazı bölgelerde en geç 2023’e kadar ortaya çıkacak. 2025’e kadar küresel olarak 34.000 pilot açığı olacağı ve bu açığın 50.000’e kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Kuzey Amerika, Asya-Pasifik ve Orta Doğu, en büyük pilot eksikliğini görecek olan bölgeler.

pilot eksikligi

Yaşlanma ve erken emeklilik


COVID-19 kriziyle başa çıkmak için birçok hava yolu şirketi erken emeklilik sunma stratejisini kullandı. Taşıyıcılar, yaşlanan pilotlara çekici emeklilik planları teklif etti, bu yüzden pilotlar da bırakmaya daha istekliydiler. Ama şimdi bu karar çoğunlukla geri tepiyor.

Yeterli işgücünün olmaması, bölgedeki genel pilot nüfusun yaşlanması gerçeğiyle daha da ağırlaşıyor. Oliver Wyman, Kuzey Amerika’nın 2023 yılına kadar 12.000’den fazla pilota yani dünya çapındaki toplam talebin %13’üne ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

İçerik: simpleflying.com