Bu Havalimanını Limak ve Summa 25 Yıl İşletecek

0
96

Senegal’de yapımı Limak ve Summa ortaklığınca tamamlanan Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı bugün büyük bir törenle açıldı.

Türkiye’den Bakan Ahmet Arslan, Senegal Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nın açılışına katıldı.

Diar kasabasında bulunan Blaise Diagne Havaalanı, Dakar’dan 47 km uzaklıkta.

Senegal Başkanı Macky Sall, öğleden sonra Blaise Diagne Uluslararası Havalimanı’nda (AIBD) kurdeleyi kesti ve yeni havayolu şirketi Air Senegal’e ait bir uçak ile ilk sembolik kalkışı gerçekleştirdi.

2007’de eski başkan Abdoulaye Wade zamanında  645 milyon avro (767 milyon dolar) maliyetle havalimanı çalışmaları başlatılmıştı, ancak öngörülemeyen sorunlar ve inşaat şirketi değişikliği defalarca projeyi erteledi ve maliyetleri arttırdı.

Havalimanı inşaatı Limak ve Summa ortaklığınca tamamlandı.

Yeni havayolu şirketi konusu netlik kazanmadı

Dakar’ın mevcut havalimanı son yıllardaki artan yolcu sayısı ve güvenlik konusunda yetersiz gelmeye başlamıştı.

3 milyon yolcu kapasiteli yeni havaalanı, altı köprü barındırıyor ve Airbus’un muazzam A380’lerini içeren bir dizi büyük uçağa hizmet verebilecek .

Havalimanı inşaatı Suudi Arabistan’lı Bin Laden inşaatının hazırlıkların nihai aşamasını bozduğu için, Türk konsorsiyumu Summa-Limak tarafından tamamlandı.

Ancak Blaise Diagne’nin zamanında açılıp açılmayacağına ilişkin bahisler, önemli Avrupa havayollarının yakıt kapasitesi ve düzenlemeleri üzerindeki şikayetlerinde son dakikaya kadar sürdü.

Summa-Limak şimdi havalimanını önümüzdeki 25 yıl boyunca işletecek ve Ankara ile Dakar arasındaki ekonomik bağları ilerletecek.

Havaalanını şehire bağlayan bir trenin veya metronun olmaması ve olması yönünde de bir planın devreye sokulmamış olması yolcuların ulaşımında sıkıntıların doğabileceğine işaret.

Afrika Kalkınma Bankası (ADB), Batı Afrika Kalkınma Bankası (BOAD) ve İslam Kalkınma Bankası İ(IDB) tarafından finanse edilen havalimanı yetkilileri havaalanının tamamlanmasını kutluyor  ancak Senegal’in yeni havayolunun geleceği konusu netliğe kavuşmadı.

Air Senegal, ticari uçuşlara başlamak için gereken tüm lisanslara sahip değil ve sadece iki ATR 72-600’lük bir filoya sahip.